Altana ogrodowa – pomysły

Altana ogrodowa – pomysły

Rate this post

Altana ogrodowa – marzenie wielu z nas. Nie każdy posiada to szczęście, jakim jest duży ogród, który pozwala na spędzanie czasu na wolnym powietrzu we własnym, prywatnym zaciszu. Ci jednak, którzy dysponują wolną przestrzenią wokół domu, często zastanawiają się nad jej zagospodarowaniem i zwykle to wówczas rodzi się pomysł wybudowania altany. Dzięki niej można przebywać na zewnątrz nawet przy niesprzyjającej pogodzie, zyskujemy też miejsce, gdzie można się zrelaksować i zaprosić rodzinę bądź znajomych. Jak się okazuje, pomysłów na altanę w ogrodzie jest wiele, dlatego trzeba się wcześniej zastanowić, z jakiego materiału planujemy ją wykonać.

Altana ogrodowa z drewna

Drewno to chyba najpopularniejszy materiał wykorzystywany do tego typu budowli. Jego naturalność sprawia, że łatwo dopasować altanę do wyglądu naszego domu – zawsze będzie prezentowała się korzystnie. Przeciętne altany ogrodowe są wykonywane z drewna sosnowego lub świerkowego. Zdecydowanie bardziej jest jednak polecany dąb, jodła lub modrzew. Są one znacznie trwalsze. 

By drewniana altana ogrodowa wytrzymała jak najdłużej, trzeba ją regularnie impregnować. Jak wiadomo, będzie ona narażona zarówno na promieniowanie społeczne, jak i silne opady. Drewno musi być zatem zabezpieczone, żeby nie zaczęło pęcznieć i pleśnieć.

A jak z ceną? Najprostsze, gotowe konstrukcje można dostać już za 1000 zł. Niestety będą to niezbyt solidne zadaszenia oparte na prostych belkach. Da się je złożyć i schować na zimę, jednak nie zapewnią odpowiedniego komfortu. Drewniana altana ogrodowa z większymi udogodnieniami może kosztować nawet 6000 zł. Jeśli zdecydujemy się zbudować ją sami, ten koszt jeszcze wzrośnie. 

Altana ogrodowa z metalu

To może niecodzienna propozycja, ale metalowe altany to całkiem ciekawe rozwiązanie. Często nazywane są też pawilonami. Ich niepodważalną zaletą jest z pewnością koszt. Te najprostsze dostaniemy już w przedziale 300-500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że mogą nie być do końca odporne na warunki pogodowe, jak chociażby silny wiatr. Bardziej zaawansowane konstrukcje, na planie sześciokąta, to koszt do 3000 zł. Można dodatkowo wykorzystać w nich zasłony i moskitiery, co zwiększy ochronę również przed owadami.

Metalowa altana ogrodowa prezentuje się bardzo nowocześnie. Będzie zatem pasowała np. do parterowego domku rodzinnego, który został wzniesiony według prostego projektu. Do ich wykonania wykorzystuje się zazwyczaj kutą stal lub pręty. Oczywiście materiał musi być zabezpieczony środkiem zapobiegającym korozji. Altany ogrodowe z metalu cechują się dużą trwałością, są też proste do wybudowania.

Altana ogrodowa murowana

Jeśli chcemy, żeby altana była bardzo solidna i odporna na zmiany pogody, to zdecydowanie warto postawić na murowaną.

Sprawdzi się szczególnie w dużych ogrodach, a i sam projekt można dostosować do otoczenia i stylu domu. Altana murowana pozwala na niemal nieograniczone możliwości. Można wbudować w nią grill, wędziarnię, a nawet urządzić pokój gościnny. Wszystko dlatego, że będzie komfortowym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku, również podczas surowej zimy. W ostatnich latach została nieco wyparta na rzecz altan drewnianych, tymczasem jej ogromną zaletą jest odporność na ogień. Konstrukcja z cegły i kamienia nie tylko wygląda estetycznie, ale zapewni nam też świetny kącik, w którym będziemy mogli się zrelaksować.

Niestety altany murowane nie są tak popularne (jak chociażby drewniane) ze względu na koszt i czasochłonność. Możemy zapłacić za nią powyżej 10 tysięcy złotych. Dużo szybciej wzniesiemy zatem altanę metalową, choć nie będzie ona tak wytrzymała.

Altana ogrodowa – czy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Nie, jeśli spełnimy kilka podstawowych warunków. Powierzchnia budowli nie powinna przekraczać 35 m², a wysokość musi wynosić maksymalnie 5 m (jeśli zdecydujemy się na dach dwuspadowy) albo 4 m (w przypadku dachu jednospadowego).Gdy będziemy chcieli wybudować altanę przekraczającą te parametry, wówczas musimy się już udać po pozwolenie.

Altana ogrodowa – z czego zrobić dach?

Oczywiście wszystko zależy od estetyki całej konstrukcji i efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku altany ogrodowej bądź metalowej wcale nie musimy wykorzystać na dachu podobnego materiału. Najważniejsze, by pokrycie było dość lekkie, a jednocześnie odporne na warunki atmosferyczne i trwałe.

Na pewno warto zwrócić uwagę na blachodachówkę, która wyglądem przypomina tradycyjne dachówki ceramiczne. Jest jednak nieporównywalnie od nich lżejsza. Łatwo pokryjemy nią dach altany, uzyskując solidną, a przy tym estetyczną ochronę przed deszczem czy słońcem. Blachodachówka jest także tania.

Równie atrakcyjne są gonty bitumiczne. Też nie ważą zbyt wiele i łatwo je przymocować dzięki lepkiej powłoce z jednej strony. Z wierzchu pokryte są specjalną posypką, co decyduje o ich wytrzymałości oraz szczelności. 

Planując zadaszenie naszej altany, możemy się też zastanowić nad nowoczesną papą, nazywaną rolowaną dachówką. Ona także doskonale naśladuje wygląd klasycznego pokrycia ceramicznego. Kolorowa posypka sprawia, że papa prezentuje się bardzo dobrze niezależnie od stylu altany, a jednocześnie nie przepuszcza wilgoci.

Dodaj komentarz