Rynek bram garażowych oferuje kilka ich rodzajów. Jednym z nich jest brama rolowana, potocznie nazywana żaluzjową lub roletową (działa bowiem podobnie do rolet okiennych). Należy ona do jednych z droższych rozwiązań, co jednak skutecznie rekompensuje swoją funkcjonalnością. Brama ta sprawdzi się w niemalże każdym garażu, zaspokajając potrzeby najbardziej wymagających osób.
Brama rolowana nie zajmuje przestrzeni
Właściciele posesji z garażami, przed którymi nie ma wiele wolnego miejsca (ze względu na krótki podjazd lub usytuowanie przy jezdni), docenią to, w jaki sposób działa brama rolowana. Jej atutem jest bowiem niezajmowanie przestrzeni przed garażem, jak i w nim. Dzieje się tak dzięki systemowi zwijanych profili (tworzących bramę), które nawijają się na wał napędowy ukryty w kasecie.
Kaseta montowana jest w nadprożu (przestrzeni pomiędzy górnym końcem otworu wjazdowego a sufitem) i tylko na jej montaż należy przeznaczyć miejsce. Oznacza to, że boki garażu oraz przestrzeń pod sufitem, możesz swobodnie zagospodarować. Kasetę z wałem możesz zamontować także na zewnątrz, aby zyskać dodatkowe miejsce wewnątrz – zwłaszcza małego – garażu.
Skuteczna izolacja termiczna
Coraz więcej osób zauważa, jak ważne jest oszczędzanie energii. Dlatego też, jeśli posiadasz ogrzewany garaż, Twoja brama rolowana powinna być dobrze zaizolowana. Dzięki temu unikniesz utraty ciepła w garażu i oszczędzisz na jego ogrzewaniu. Swoim klientom producenci oferują modele z różną izolacją, którą określa współczynnik przenikania ciepła U. Im niższy, tym lepiej (np. 1,0 W/m2K).
Za izolację termiczną odpowiada wypełnienie profili pianką poliuretanową. Dzięki niej nie tylko ograniczysz utratę ciepła, ale też zabezpieczysz bramę przed osadzaniem się na niej szronu, zwiększając jej żywotność. Zwróć też uwagę, aby profile były wykonane z odpornego na korozję aluminium. Brama powinna być też zabezpieczona lakierem, chroniącym przed promieniami UV.
Brama rolowana to wygoda
Każda brama rolowana sprzedawana jest w pakiecie z napędem elektrycznym. Jej sterowanie odbywa się drogą radiową przy użyciu pilota. Na pewno docenisz to w czasie deszczowej lub mroźnej pogody. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dojdzie do awarii zasilania, swoją bramę z łatwością otworzysz ręcznie. Czynność ta nie będzie wymagać użycia dużej siły, dzięki silnikowi z awaryjnym otwieraniem.
Pamiętaj jednak, że brama powinna być montowana przez specjalistów. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że będzie ona działać poprawnie i bezawaryjnie przez wiele lat. Ci sami specjaliści powinni zająć się montażem dodatkowych systemów usprawniających korzystanie z bramy oraz gwarantujących bezpieczeństwo.
Bezpieczne działanie bramy
W czasie zamykania bramy istnieje ryzyko, że na jej drodze znajdzie się jakiś przedmiot, zwierzę lub dziecko. W tym celu należy koniecznie wyposażyć bramę w fotokomórki, które zatrzymają ją lub zaczną podnosić do góry – jeśli tylko coś znajdzie się na jej drodze. Przed zgnieceniem może ochronić także mechanizm przeciążeniowy, zatrzymujący bramę zawsze wtedy, gdy natrafi ona na przeszkodę.
Dobrym pomysłem będzie też brama rolowana wyposażona w hamulec awaryjny – na wypadek awarii silnika (napędu). Dzięki niemu nie dojdzie do niekontrolowanego opadnięcia bramy, która mogłaby uszkodzić samochód lub zrobić komuś krzywdę. Udogodnienia te zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie.
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Bramy rolowane muszą być dobrze zabezpieczone, aby uniemożliwić niecne działania złodziei. Warto więc wybrać bramę z blokadą na wale nawijającym oraz dodatkowo, zastosować napęd z blokadą dociskową. Skutecznie uniemożliwi ona podważenie zamkniętej bramy. Nie zapomnij też o tym, jak istotna jest solidna blacha, która utrudnia sforsowanie bramy.
Wybór bramy rolowanej to wygoda i bezpieczeństwo. Warto w nią zainwestować, aby zapewnić sobie i swoim bliskim komfort na wiele lat.
Wejdź na stronę hormann.pl – bezpieczne bramy garażowe.