Rate this post

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Musi więc być trwały, aby zapewniać bezpieczeństwo i bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Warto więc przeanalizować różne rodzaje pokryć dachowych oraz poznać ich wady i zalety. W tym artykule skupimy się na popularnej w budownictwie blachodachówce.

Blachodachówka – czy warto?

Decyzję o rodzaju pokrycia dachowego najlepiej jest podjąć już na etapie projektowania. Dzięki temu będzie można dopasować konstrukcję domu do wymogów, jakimi charakteryzuje się dany rodzaj krycia budynku.

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych sposobów pokrycia dachowego. Dlaczego tak się dzieje?

Zalety blachodachówki

Pierwszym atutem dachu z blachodachówki jest jego koszt – zdecydowanie niższy niż w przypadku krycia dachu dachówką ceramiczną. Niektóre blachodachówki do złudzenia przypominają klasyczną dachówkę. Dzięki nim dach prezentuje się ładnie i estetycznie. Ponadto blachodachówki występują w każdym odcieniu z palety kolorów RAL, dzięki czemu łatwo można dopasować je do każdej elewacji i stworzyć dom o nietuzinkowym wyglądzie.

Blachodachówka jest pokryciem lekkim. Oznacza to, że więźba dachowa nie musi być tak solidna, jak w przypadku dachu z ciężkiej dachówki ceramicznej. Co więcej, blachodachówka świetnie sprawdza się przy remoncie starych budynków, w których więźba dachowa jest już naruszona. Jej waga pozwala na pokrycie remontowanego dachu bez konieczności renowacji więźby.

Dodatkowym atutem blachodachówki jest gładkość materiału, która sprawia, że jest ona idealna w miejscach, gdzie występują obfite śnieżyce.

Blachodachówka jest także trwała i odporna na korozję i negatywne działanie czynników atmosferycznych. Konieczna jest jednak jej pielęgnacja raz na dwa lata.

Wady blachodachówki

Blachodachówka nie sprawdzi się niestety przy kryciu dachów o skomplikowanych kształtach i konstrukcji. W takim przypadku należy blachę docinać. Powstaje wiele odpadów, co skutkuje wzrostem kosztów.

Akustyka blachodachówki również pozostawia wiele do życzenia. Podczas obfitych opadów deszczu krople dudnią o blachę, powodując nieprzyjemny dźwięk. Staje się to problemem szczególnie w przypadku użytkowych poddaszy. Nieprzyjemne dźwięki można jednak zniwelować, umieszczając pod blachą specjalną folię, która tłumi niepożądane dźwięki.

Pokrycie na dach garażu

Planujesz budowę garażu i zastanawiasz się, czym najlepiej pokryć jego dach? Podpowiadamy! W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się blacha trapezowa, która jest stosunkowo niedroga (tańsza nawet niż blachodachówka) i wytrzymała.