Czym różni się beton od cementu?

Czym różni się beton od cementu?

Rate this post

Każdy, kto zawodowo zajmuje się budownictwem wie, że materiały budowlane powinny być zawsze jak najwyższej jakości z oczywistych względów ‒ powstające budynki powinny być trwałe, spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa oraz być przyjazne dla środowiska. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości betonu, którego głównym składnikiem jest cement. Jakie są główne różnice między betonem a cementem? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest beton?                                                          

Beton to materiał budowlany, który powstaje w wyniku wiązania kilku składników, wśród których naczelną funkcję pełni cement. Dzięki jego hydratacji beton zyskuje swoje najważniejsze właściwości. Oprócz cementu, do tworzenia betonu wykorzystuje się kruszywo, wodę oraz domieszki, które mogą zmieniać jego właściwości.

Szukając odpowiedniego betonu w sieci, można natknąć się na wiele ofert. Jeśli w wyszukiwarkę internetową wpiszesz frazę „beton częstochowa”, możesz mieć pewność, że znajdziesz produkt najlepszej jakości, tylko od sprawdzonych producentów.

Ze względu na gęstość objętościową, możemy wyróżnić 3 rodzaje betonu: ciężki, zwykły oraz lekki. Do produkcji betonu ciężkiego wykorzystuje się kruszywa specjalne, np. manganowe. Beton zwykły produkuje się z tworzyw naturalnych łamanych (piasek żwir), a lekki z kruszyw lekkich naturalnych (pumeks, wapień) lub sztucznych (agloporyt i żużel wielkopiecowy).

Czym jest cement?                                          

Cement to sproszkowany materiał wiążący wykazujący właściwości hydrauliczne. Oznacza to, że materiał, który po wcześniejszym zarobieniu z wodą stwardnieje, zachowa także swoje cechy wytrzymałościowe zarówno w przypadku powietrza jak i działania wody.

W zależności od rodzaju dodatków oraz ich ilości, możemy wyróżnić 5 rodzajów cementu:

  • cement portlandzki ‒ budownictwo ogólne, przemysłowe lub specjalistyczne, także budownictwo drogowe;
  • cement portlandzki wieloskładnikowy ‒ budownictwo ogólne, przemysłowe oraz drogowe;
  • cement hutniczy ‒ budownictwo ogólne, przemysłowe oraz hydrotechniczne;
  • cement pucolanowy ‒ budownictwo ogólne oraz drogowe,
  • cement wieloskładnikowy ‒ budownictwo ogólne, specjalistyczne, wodno-inżynieryjne.

Więcej informacji na temat betonu oraz pełną ofertę usług znajdziecie na stronie: http://wlodar.com.pl/.

Dodaj komentarz