
Zależy Ci na tym, aby w zauważalny sposób zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a przy okazji chcesz przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska? W takiej sytuacji warto, abyś zainteresował się tym, co do zaoferowania mają panele fotowoltaiczne. Choć wiele osób wciąż ma wątpliwości co do tej inwestycji, fotowoltaika z roku na rok zyskuje coraz szersze grono klientów. Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat.
Fotowoltaika – jak działa?
Choć fotowoltaika wydaje się być stosunkowo nowym odkryciem, jest ona dobrze znana już od połowy XIX wieku. Od tego czasu ulegała wielu modernizacjom, aby służyć wielu osobom w postaci, w jakiej funkcjonuje obecnie. Podstawowy element instalacji stanowi moduł fotowoltaiczny, który odpowiada za zamianę promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Każdy z modułów zbudowany z ogniwa fotowoltaicznego zostaje obudowany w specjalne ramy, a następnie układany w panele fotowoltaiczne.
Aby możliwe było korzystanie z energii słonecznej w naszym domu, w instalacji fotowoltaicznej nie może zabraknąć falownika, który odpowiada za zamianę wytworzonego przez moduły prądu stałego na prąd zmienny.
Wybór instalacji fotowoltaicznej
Aby panele fotowoltaiczne we właściwy sposób spełniały swoje zadanie, wszelkie elementy instalacji powinny być w jak najlepszym stopniu dopasowane do naszego gospodarstwa domowego. Dzięki temu możliwe będzie wyprodukowanie odpowiedniej ilości energii elektrycznej, która jest niezbędna do tego, aby wszystkie elementy działały w należyty sposób.
Zastanawiając się nad instalacją paneli fotowoltaicznych warto przede wszystkim wziąć pod uwagę:
- układ dachu i to, czy możliwe będzie na nim zainstalowanie paneli;
- możliwości umiejscowienia paneli – dach naszego domu lub grunt;
- liczba oraz rodzaj modułów fotowoltaicznych – ma to wpływ na ich efektywność;
- dobór właściwego falownika;
- potrzeby związane w ilością energii, która jest nam niezbędna do wykorzystania;
- dobór właściwej instalacji, która pozwala na akumulowanie energii lub umożliwiającej jej sprzedaż do danej sieci energetycznej.