Jak wygląda montaż blachodachówki?

Jak wygląda montaż blachodachówki?

Rate this post

Blachodachówka jest coraz bardziej cenionym materiałem na pokrycie dachowe. Właściciele domów jednorodzinnych chwalą ją za lekkość, przystępną cenę, estetykę, a przede wszystkim ogromną wytrzymałość i odporność na warunki pogodowe. Montaż blachodachówki również nie należy do specjalnie problematycznych, co również sprawia, że jest tak chętnie wykorzystywana. Jak poprawnie zamontować blachodachówkę?

Montaż blachodachówki – przygotowanie

Zanim przystąpimy do rozładowania materiału, który został już przywieziony na teren budowy, musimy zadbać o niezbędne kwestie bezpieczeństwa. Pierwszą kwestią jest przygotowanie solidnej więźby dachowej, która posłuży jako rusztowanie. Na szczęście blachodachówka waży niewiele (maksymalnie 5 kg/1 m²), mimo to więźba musi być wytrzymała na ciężar, by zapewnić konstrukcji odpowiednie podparcie.

Bez względu na to, czy wynajęliśmy grupę fachowców, czy też zamierzamy na własną rękę położyć pokrycie dachowe, powinniśmy się zatroszczyć o odpowiedni ubiór. Robotnik musi być wyposażony w kombinezon ochronny, łącznie z okularami i grubymi rękawicami. Ponieważ należy unikać chodzenia po blachodachówce, warto zakupić stosunkowo miękkie obuwie, by w razie czego nie uszkodzić powłoki arkuszy.

Montaż blachodachówki – czym ciąć?

Nawet po dokładnym pomiarze powierzchni i zamówieniu właściwej ilości materiału, najprawdopodobniej będziemy musieli czasem przyciąć pojedynczy arkusz, by dopasować go do dachu. Absolutnie nie wolno przy tym korzystać ze szlifierki kątowej. Nagrzewa się podczas pracy, przez co możemy uszkodzić powłokę ochronną blachy i narazić ją na korozję. Do tego zadania najlepiej sprawdzają się nożyce ręczne lub wibracyjne. Ograniczają powstawanie szkodliwych opiłków, dzięki czemu zwiększamy swoje bezpieczeństwo.

Folia pod blachodachówkę

Przed rozpoczęciem mocowania arkuszy, musimy koniecznie zatroszczyć się o położenie folii paroprzepuszczalnej. Zapewni nie tylko dodatkową szczelność, przez co woda nie będzie się przedostawała pod pokrycie, ale zapewni też odpowiednią wentylację domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy posiadamy poddasze użytkowe. Folia zahamuje przenikanie wilgoci, tym samym zaoszczędzając nam problemów z zawilgoceniem dachu i powstawaniem pleśni bądź grzybów. Dodatkowo para wodna z wnętrza domu będzie mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz.

Folia paroprzepuszczalna jest z reguły biała, zielona, niebieska bądź żółta, ale pozostaje zupełnie niewidoczna po zamontowaniu pokrycia.

Czym przykręcać blachodachówkę?

Do tego celu najlepiej sprawdzają się wkręty samowiercące, nazywane również farmerskimi. Są wyposażone w gumową uszczelkę, co zwiększy szczelność pokrycia. Przeciętnie będziemy potrzebowali od 6 do 9 wkrętów na 1 m². Wkręty muszą być poprawnie zamocowane – jeśli będą zbyt luźne, ryzykujemy tym, że pokrycie dachowe będzie podrywane przez dach. Z kolei zbyt mocno dociśnięte wkręty mogą zdeformować blachę.

Układanie blachodachówki

Kierunek układania arkuszy powinien wypadać od okapu do kalenicy. Zaczynamy od dolnego rogu okapu, układając blachodachówkę prostopadle do niego. Wkręty należy umieszczać w miejscu fali arkusza. 

Dodaj komentarz