Jakie łóżko kupić? Przepis na dobry sen

Jakie łóżko kupić? Przepis na dobry sen

Rate this post

Często pojawiają się twierdzenia, że w przypadku wyboru łóżka – bez względu na to, czy dla jednej, czy dla dwóch osób – najważniejszy jest materac. Jeśli będzie wygodny i odpowiednio dobrany do wagi oraz rozmiaru, to wtedy mamy gwarancję komfortowego snu. Rzeczywiście materac odgrywa kluczową rolę, ponieważ to on podtrzymuje nasz kręgosłup. Nie oznacza to jednak, że reszta elementów nie jest ważna. Zatem: jakie łóżko kupić? Jak skompletować zestaw idealny, dzięki któremu rano będziemy się budzić wypoczęci?

A może materac na podłodze?

Zdarza się, że niektórzy decydują się na alternatywę: zamiast zawracać sobie głowę wyborem ramy czy stelaża, po prostu kładą materac bezpośrednio na podłodze. Zazwyczaj wiąże się to z dwoma czynnikami. Po pierwsze: ograniczony budżet. Zdecydowanie taniej wyjdzie nas zakup „gołego” materaca. Po drugie: niewielki metraż. Właściciele malutkich kawalerek docenią takie rozwiązanie, ponieważ nie będzie zajmowało tyle miejsca.

Materac na podłodze może sprawdzić się jako tymczasowy zamiennik. Powinniśmy jednak wiedzieć, że na dłuższą metę spanie w taki sposób nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie dość, że ciało nie zyskuje właściwego oparcia, to na dodatek materac szybciej będzie się niszczył i brudził. Dodatkowo tworzymy mu warunki wprost idealne do gromadzenia wilgoci i rozwoju roztoczy. 

Wygodne materace można znaleźć na expertsnu.pl.

Jaka rama do łóżka będzie najlepsza?

Rama do łóżka pełni nie tylko funkcje estetyczne. Przede wszystkim musi być na tyle solidna i wytrzymała, by nie niszczyła się pod wpływem użytkowania. Dobrze by było, gdyby nie sprawiała też żadnych problemów podczas sprzątania.

Rama do łóżka z drewna

To jedna z najpopularniejszych opcji. Te droższe modele są wykonane z dębu czy mahoniu, nieco tańsze – z brzozy, świerka czy jesionu. Na korzyść drewna przemawia fakt, że wygląda bardzo naturalnie i tak naprawdę dopasuje się do każdego wystroju. Trzeba jedynie pamiętać, że drewniana rama do łóżka musi być odpowiednio zabezpieczona środkami impregnującymi bądź lakierem. Ma to służyć przedłużeniu trwałości mebla. Warto sprawdzić, czy powłoka ochronna ramy jest bezpieczna dla zdrowia.

Rama do łóżka metalowa

Metalowe łóżko to idealne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Jednocześnie mogą się z nim polubić wielbiciele minimalizmu – zazwyczaj jest zdecydowanie mniej masywne niż drewniane. Przez to nie rzuca się tak w oczy. Metalową ramę do łóżka łatwo utrzymać w czystości, dodatkowo może być bardzo wytrzymała. Niestety musimy liczyć się z tym, że bardzo dużo waży, więc jeśli zechcemy łóżko przesunąć, będzie to wymagało sporej ilości siły. Nie wszystkim spodoba się także to, że rama zawsze pozostaje chłodna.

Tapicerowana rama do łóżka

Składa się ona z płyt, które są pokrywane skórą, ekoskórą lub innym materiałem, np. mikrofibrą. Z pewnością to jedno z najbardziej wygodnych rozwiązań. Rama jest miękka i przyjemna w dotyku. Dzięki niej łóżko stanie się nie tylko najważniejszym elementem wyposażenia, ale także ozdobą każdej małżeńskiej sypialni. Pamiętajmy jednak, że choć obicie wygląda bardzo efektownie, to jednak dość trudno utrzymać je w czystości. Może przyciągać kurz, więc nie nadaje się dla alergików. Ponadto rama tapicerowana dość łatwo ulega zniszczeniom.

Rama do łóżka plastikowa

Oczywiście jest to propozycja w przypadku, kiedy urządzamy pokoik dla najmłodszych. Plastikowe ramy do łóżek dla dzieci przybierają zwykle fantazyjne kształty, np. nawiązując do znanych bajek. Chociaż maluch z pewnością będzie miał niebywałą frajdę ze spania w takim łóżku, to jednak plastik łatwo się łamie i ulega zarysowaniom. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli wkrótce wymienić łóżko na nowe.

Jaki rozmiar łóżka?

Wymiary standardowego łóżka dla jednej osoby wynoszą 90×200 cm. Łoże małżeńskie z kolei najczęściej ma wielkość 160×200 cm, choć zdarzają się też 140×200 czy 180×200 cm. Pamiętajmy, że rozmiar łóżka musimy dobrać do dostępnego metrażu. Kierujmy się też własną wygodą.

Wygodne łóżko a nóżki

Zwracajmy także uwagę na to, jak zostały wykonane nóżki w wybranym przez nas łóżku. Powinny być masywne i solidne, wyposażone w antypoślizgową podstawę, dzięki której mebel nie będzie się przesuwał po podłodze. Istotna jest również wysokość. Do wyboru mamy przede wszystkim tzw. łóżka „japońskie”, czyli na bardzo niskich nóżkach – niestety utrudniają sprzątanie i sprzyjają gromadzeniu kurzu, oraz łóżka na nóżkach wysokich, które łatwiej utrzymać w czystości. Ponadto dają nam dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Jaki wybrać stelaż?

Stelaż ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o komfort snu. To na nim będzie opierał się materac, więc nawet jeśli wybraliśmy najwygodniejszy model, to w przypadku stelaża kiepskiej jakości i tak nie będziemy się wysypiać. Do najlepszych zalicza się stelaże bukowe. Są sprężyste, łatwo dopasowują się do ciężaru, równomiernie go rozkładając. 

W zależności od potrzeb stelaż może być zwijany, regulowany ręcznie bądź elektrycznie. O ile są dobrze wykonany, każdy z nich powinien zdać egzamin. Pamiętajmy jedynie, że stelaże regulowane nie nadają się pod materace sprężyste, dużo lepiej współpracują z modelami piankowymi czy lateksowymi. 

Dodaj komentarz