Zdarza się, że nie poświęcamy zbytniej uwagi budowie dachu. Tymczasem to jeden z najważniejszych elementów odpowiadających nie tylko za estetykę, ale także za bezpieczeństwo. Ponieważ na rynku istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych, trudno wybrać coś odpowiedniego. Kierujemy się zwykle ceną, wyglądem, ale także wagą, bo nie chcemy, by materiał zbytnio obciążał konstrukcję. Jakie są zatem lekkie pokrycia dachowe, które będą szczelne i trwałe?
Pokrycia dachowe – papa termozgrzewalna
Papa termozgrzewalna na dach to jedno z najprostszych i zarazem najtańszych rozwiązań. Najczęściej jest wykorzystywana po prostu jako wstępne krycie, które dopiero przygotuje powierzchnię przed zamontowaniem właściwego materiału. Mimo to zdarza się, że właściciele budynków, szczególnie ci, którzy zdecydowali się na dach płaski, stosują papę jako ostateczne wykończenie dachu.
Jeśli wybierzemy produkt wysokiej jakości, to papa stworzy szczelną warstwę, która zapobiegnie ewentualnym utratom ciepła z wnętrza domu. Dobrze dobrana papa termozgrzewalna z dodatkiem posypki będzie odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne. Trzeba jednak pamiętać, że to optymalny wybór dla kogoś, komu nie zależy na efektownym wyglądzie dachu. Poprawnie nałożona papa wygląda co prawda schludnie, jednak estetyka nie jest jedną z jej głównych funkcji.
Pokrycia dachowe – gonty drewniane
Wielbiciele naturalnego efektu z pewnością polubią się z gontami drewnianymi. Ich główną zaletą jest z pewnością uniwersalność – materiał ten łatwo dostosować do niemal każdego rodzaju dachu, nawet o wielu załamaniach i skomplikowanej budowie. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj drewno jodłowe, świerkowe, dębowe i modrzewiowe, zdarzają się także gonty wykonane z cedru czerwonego. Pokrycie dachowe wykonane właśnie z tych drzew okazuje się bardzo wytrzymałe, a jednocześnie jest dość lekkie – pokrycie 1m² wyniesie ok. 7 kg.
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje gontów: cięte (o gładkiej powierzchni) oraz łupane (które mają chropowatą strukturę). Dla dodatkowej trwałości, już po montażu, dach z gontów drewnianych może zostać zaimpregnowany.
Pokrycia dachowe – gonty bitumiczne
Bitumiczne pokrycia dachowe to również solidne rozwiązanie. Występują w postaci papy, gontów oraz płyt falistych.
Do najczęściej wykorzystywanych należą właśnie gonty, które wykonywane są z dwóch warstw włókniny nasyconej bitumem. Klasyczne gonty bitumiczne są z jednej strony lepkie, co umożliwia łatwy montaż, zaś z drugiej strony pokrywane są specjalną posypką. Z powodzeniem naśladują wygląd chociażby gontów drewnianych.
Ciężar gontów bitumicznych na dachu nie powinien przekraczać 13 kg na 1m². Są bezpieczne, łatwo je przystosować do kształtu dachu, a przy tym prezentują się naprawdę efektownie.
Pokrycia dachowe – blachodachówka
Lekka, estetyczna, wytrzymała – te trzy słowa mogłyby w pełni wystarczyć do opisania blachodachówki. Zdecydowanie można jednak powiedzieć o niej więcej. Pokrycie 1m² dachu waży nie więcej niż 5 kg, co czyni ten materiał jednym z najlżejszych dostępnych na rynku. Blachodachówka jest dostępna w wielu kolorach, dlatego nie będziemy mieli żadnego problemu z dobraniem takiej, która nie będzie gryzła się ze stylem, w jakim został utrzymany cały dom.
Poprawne zamontowanie blachodachówki nie wymaga dużego nakładu pracy, m.in. właśnie przez to, że arkusze są niezwykle lekkie, łatwo je zatem przewieźć na teren budowy, a później przenieść na dach. Blachodachówka jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne, w tym silne opady deszczu czy intensywne promieniowanie słoneczne.
Jednym z uznanych producentów blachodachówki jest firma Glinmet.
Pokrycia dachowe – blacha trapezowa
Podobnie jak blachodachówka, to lekkie pokrycie dachowe (maksymalnie 5 kg/1 m²). Blacha trapezowa najlepiej sprawdza się na powierzchniach stosunkowo prostych i rozległych, dlatego do niedawna była wykorzystywana przede wszystkim na dachach obiektów przemysłowych. Jednak ze względu na estetykę i funkcjonalność, coraz częściej wybierają ją także właściciele domków jednorodzinnych.
Ten materiał powstaje z blach ocynkowanych o profilach w kształcie trapezu. Blacha trapezowa występuje w wielu kolorach, a jej zamontowanie nie sprawia większych trudności (z powodzeniem mogą to robić jedynie 2 osoby). Ten materiał może przetrwać na dachu przez wiele lat w nienaruszonym stanie.
Pokrycia dachowe – płyty z tworzyw sztucznych
Niezbyt często można je spotkać w funkcji pokrycia dachowego, ponieważ częściej wykorzystuje się je do zadaszenia tarasu, balkonu, altany ogrodowej czy wiaty garażowej.
Płyty wykonuje się m.in. z poliwęglanów, PCV, akryli, żywicy syntetycznej bądź poliestrów. W zależności od potrzeb, mogą być zupełnie przezroczyste lub zmatowione do tego stopnia, że ograniczą przenikanie światła słonecznego. Dobrać możemy także profil, ponieważ płyty z tworzyw sztucznych występują w formie gładkiej bądź pofalowanej w określony kształt. Na ich korzyść najbardziej przemawia wytrzymałość – są niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.