Listwy wykończeniowe na schody – pomysły

Listwy wykończeniowe na schody – pomysły

Rate this post

Czasami podczas budowy domu nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne są takie detale jak listwy wykończeniowe. Często nie zawracamy sobie specjalnie głowy nad ich wyborem, po prostu kupujemy to, co doradza nam sprzedawca albo całkowicie zdajemy się na wykonawcę. Tymczasem takie drobiazgi mogą odgrywać ogromne znaczenie, nie tylko pod kątem estetyki, ale także bezpieczeństwa. W związku z tym nawet listwy schodowe powinny zostać dobrane z precyzją, ponieważ wiele od nich zależy. Jakie listwy wykończeniowe na schody wybrać? Co jest istotne i po co je w ogóle montować?

Dlaczego są potrzebne listwy wykończeniowe na schody?

Oczywiście schody, zwłaszcza te dobrze zaprojektowane, będą doskonale pełnić swoją funkcję również i bez zamontowanych listw. Na dodatek, jeśli nie są zbyt intensywnie użytkowane, to rzeczywiście możemy sobie odpuścić ten element wykończeniowy. 

Jeśli jednak schody są głównym sposobem dotarcia do budynku albo prowadzą na piętro w naszym domu, dobrze jest zadbać o najmniejsze szczegóły. Listwy schodowe doskonale uzupełnią cały projekt. Dzięki nim stopnie będą prezentowały się bardziej estetycznie. Dodatkowo, jeśli na etapie budowy powstały jakieś wady, listwy znakomicie ukryją te mankamenty. 

Zachowując wszystkie zasady montażu i przede wszystkim decydując się na produkty wysokiej jakości, schody wyposażone w listwy posłużą nam na dłużej. Ich powierzchnia będzie chroniona przed uszkodzeniami. Dodatkowo listwy wykończeniowe mogą pełnić funkcję antypoślizgową, a nie da się ukryć, że ma to ogromne znaczenie, jeśli chcemy chronić zdrowie swoje i innych domowników.

Listwy schodowe – na co zwracać uwagę?

Zanim wybierzemy się do sklepu w celu zakupienia listw wykończeniowych na schody, powinniśmy wiedzieć, na co zwracać uwagę. Oczywiście jednym z najważniejszych rzeczy jest materiał, z jakiego zostały wykonane, ale o tym potem. Istnieją uniwersalne właściwości, których należy szukać w każdych listwach schodowych.

Przede wszystkim wspomniana już antypoślizgowość. Nawet jeśli przy schodach są zamontowane poręcze, a same stopnie są szerokie i niezbyt wysokie, co ułatwia wchodzenie, nie powinniśmy bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Dlatego koniecznością są specjalne wkładki albo listwy ryflowane, które mają szorstką powierzchnię. Dzięki temu zabezpieczymy się przed upadkiem.

Równie ważny jest sposób montażu. Niektóre listwy wymagają przykręcania, inne posiadają samoprzylepną powierzchnię, co znacząco ułatwia i skraca czas pracy. Dodatkowo poszczególne modele mogą się od siebie różnić kształtem. Te najpopularniejsze są półokrągłe lub owalne, ale znajdziemy też bardziej nieregularne formy. Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie estetycznym nam zależy.

Pamiętajmy też o tym, by dokładnie dopasować wymiary listw do szerokości schodów. Za długie być może będzie dało się przyciąć, jednak zbyt krótkie będą już wymagały wymiany. 

Jakie listwy wykończeniowe na schody są najlepsze?

Po omówieniu podstawowych kwestii trzeba przyjrzeć się rodzajom listw, dzielonych według materiału, z jakiego zostały wykonane. Jest to podwójnie ważne, gdyż dokonując wyboru nie tylko decydujemy o tym, czy schody będą dobrze się prezentowały, ale też czy będą trwałe i solidne przez wiele lat. Wyróżniamy zatem:

  • listwy schodowe drewniane – wykonane najczęściej z dębu, jako że temu drewnu nie da się odmówić twardości i wytrzymałości. Listwy drewniane są z reguły wybierane ze względu na naturalny efekt. Jeśli kupimy wystarczająco gruby model, będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że drewniane listwy wykończeniowe nadają się wyłącznie do schodów również wykonanych z drewna bądź pokrytych panelami. Dodatkowo mogą się niszczyć pod wpływem wilgoci, dlatego nie do końca nadają się na schody zewnętrzne;
  • listwy schodowe gumowe – posiadają przede wszystkim dwie zalety: antypoślizgowość oraz tłumienie dźwięków. Kiedy zależy nam na ciszy, staną się nieocenionym atutem. Jeśli jednak listwa gumowa nie jest obudowana np. plastikiem, może pękać pod wpływem użytkowania;
  • listwy schodowe z PCV – najczęściej wybierane są przez te osoby, które mają dość ograniczony budżet, gdyż rzeczywiście należą do najtańszych. Niestety w parze z niską ceną idzie także niska jakość. Listwa schodowa z PCV sprawdzi się raczej na stopniach wykończonych drewnem bądź materiałem drewnopodobnym, i to tylko w przypadku, gdy schody nie są zbyt często używane;
  • listwy schodowe aluminiowe – aluminium odznacza się lekkością i estetyką, a chociaż należy do metali miękkich, wykazuje dużą odporność na czynniki zewnętrzne. Listwy wykończeniowe z aluminium sprawdzą się zarówno na schodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Nie szkodzi im deszcz ani intensywne słońce, nie są także narażone na korozję. Listwy schodowe aluminiowe znajdziemy m.in. w ofercie firmy Pawotex;
  • listwy schodowe stalowe – mowa tu oczywiście o modelach ze stali nierdzewnej, ponieważ tylko wówczas zyskamy pewność, że w listwach nie pojawią się ubytki.. Choć takie elementy będą cięższe niż aluminiowe, to jednak stal jest jeszcze bardziej solidna i wytrzymała, dlatego dobrze zabezpieczy każde schody.

Dodaj komentarz