Mała sypialnia – jak urządzić?

Mała sypialnia – jak urządzić?

Rate this post

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu czy mieszkaniu. To tam odpoczywamy po ciężkim dniu pracy, często jest to też jedyne pomieszczenie, gdzie możemy spędzić trochę czasu z partnerem. Nic zatem dziwnego, że podczas urządzania chcemy, by nasza sypialnia była jak najbardziej komfortowa i przytulna. Niestety, poza oczywiście budżetem, znacząco może ograniczyć nas metraż. Co w przypadku, kiedy sypialnia jest niewielka i wymarzone wyposażenie najzwyczajniej w świecie się tam nie zmieści? Czy można jakoś zagospodarować przestrzeń tak, by znalazły się w niej wszystkie najbardziej potrzebne sprzęty?

Mała sypialnia – kolory mają znaczenie

Podobają nam się ciemne, intensywne kolory na ścianach czy podłodze? Niestety powinniśmy z nich zrezygnować w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu. Położenie mahoniowych paneli oraz pomalowanie ścian na ciemny fiolet sprawią, że mała sypialnia będzie się wydawała jeszcze mniejsza. Dlatego powinniśmy wybierać farby jasne, pastelowe, które sprawią, że pokój będzie wydawał się bardziej przestronny. 

By sypialnia nie wyglądała na sterylnie czystą – wbrew pozorom utrzymanie wszystkiego w bieli automatycznie nie sprawi, że wystrój będzie prezentował się dobrze – akcenty kolorystyczne zachowajmy w przypadku dodatków. Pstrokate poduszki, ciekawe grafiki na ścianach bądź miękki dywanik w żywym, ciepłym odcieniu sprawią, że wnętrze nie będzie nudne i zbyt jednolite.

Mała sypialnia – łóżko

Łóżko to najważniejszy element wyposażenia, które jednocześnie, niestety, zajmuje też najwięcej miejsca. Łoże małżeńskie zajmie centralne miejsce w pomieszczeniu i jeśli nie dobierzemy go odpowiednio, zdominuje cały wystrój. Na pewno musimy zrezygnować z masywnych modeli wyposażonych w baldachim. Takie łóżka może i prezentują się ekskluzywnie, jednak jeszcze bardziej ograniczą dostępną przestrzeń.

Właściciele niewielkich sypialni powinni się zainteresować łóżkami z dodatkowymi udogodnieniami. Jeśli rama będzie wystarczająco wysoka, pod materacem znajdzie się sporo miejsca na składowanie różnych rzeczy. Możemy wówczas dokupić wsuwane szuflady, gdzie schowamy drobiazgi, które nie są nam na co dzień potrzebne. Wiele sklepów oferuje także łóżka z wbudowanymi pojemnikami na pościel. Dzięki temu nie musimy się już przejmować, gdzie będziemy trzymać prześcieradła i poszewki na zmianę.

Ciekawym i zarazem funkcjonalnym rozwiązaniem są łóżka z wbudowanymi półkami. Możemy tam ułożyć np. książki, tym samym rezygnując z zakupu regału, który mógłby zająć bardzo dużo miejsca. Jeśli marzymy o łóżku z zabudowanym wezgłowiem, również możemy zdecydować się na takie z półeczkami, gdzie możemy poukładać przedmioty codziennego użytku, by zawsze mieć je pod ręką.

Niektóre osoby, zwłaszcza te, które mieszkają w małych kawalerkach, decydują się czasem na położenie materaca bezpośrednio na podłodze. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ nie musimy kupować ramy i stelaża, ale także znacząco zmniejszy zajmowaną przestrzeń. Materac na podłodze wygląda bardzo nowocześnie, niestety na dłuższą metę takie miejsce do spania może okazać się szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla kręgosłupa. Traktujmy to zatem jako krótkotrwałe rozwiązanie, zanim znajdziemy łóżko idealne. 

Alternatywą może być także łóżko na antresoli. Materac do spania znajdzie się wówczas na piętrze, a poniżej pozostanie wolna powierzchnia do zagospodarowania. Jeśli pracujemy z domu, możemy sobie tam urządzić niewielkie biuro z wygodnym biurkiem i dobrym oświetleniem.

Mała sypialnia – meble

Zamiast wydawać pieniądze na kilka małych komód i stolik nocny, lepiej zainwestować w jedną, dużą szafę wykonaną z jasnego drewna. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na umieszczenie jej we wnęce, rozmiar mebla nie będzie tak rzucał się w oczy ani nie zabierze zbyt wiele cennych metrów kwadratowych. 

Zamiast ustawiać przy łóżku stojącą lampę, lepiej zdecydować się na minimalistyczne oświetlenie wbudowane w ścianę nad wezgłowiem. Wieczorami będziemy mogli swobodnie poczytać. 

Do przechowywania idealnie nadadzą się ozdobne, kartonowe pudła lub kosze wiklinowe, które nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie są bardzo pojemne. 

Oczywiście w przypadku małej sypialni raczej odpada wstawienie do niej fotela bądź stolika nocnego. Fotele lepiej ustawić w salonie, a jeśli czasem zamarzy nam się zjedzenie śniadania w łóżku (bądź będziemy chcieli trochę popracować na laptopie), na rynku istnieje wiele rozkładanych stolików, które w razie potrzeby zapewnią nam odpowiednią podkładkę. 

Mała sypialnia – jak optycznie powiększyć?

Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo uwagi wszystkim szczegółom, możemy sprawić, że mała sypialnia będzie wyglądała elegancko, a jednocześnie nie wywoła wrażenia ciasnoty. 

Nie wieszaj w oknach grubych, ciężkich firan – dużo lepiej sprawdzą się zsuwane rolety, które w razie potrzeby odgrodzą nas od słońca, a jednocześnie nie ograniczą dostępu do naturalnego światła. 

Ściany zapełnione zdjęciami i obrazami mogą odwrócić uwagę od niewielkiego metrażu. Świetnym pomysłem na optyczne powiększenie sypialni będzie także zamontowanie dużych luster. Dzięki nim pokój będzie wydawał się bardziej rozległy. 

Dodaj komentarz