Materac skrojony na… wagę!

Materac skrojony na… wagę!

Rate this post

Czas, który spędzamy w łóżku to czas przeznaczony na regenerację organizmu, odpoczynek i łagodzenie niektórych dolegliwości chorobowych. Biorąc pod uwagę, że to właśnie w łóżku spędzamy średnio 1/3 swojego życia, wybór odpowiedniego materaca wydaje się być kluczowe. I tak w istocie jest. Dobrze dobrany materac to gwarancja zdrowego i relaksującego snu. Jak odpowiednio dopasować materac, aby spełniał swoje funkcje?

Materac twardy czy miękki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak wiedzieć, że zbyt miękki materac będzie powodował ciągłe spinanie się mięśni, ponieważ ciało będzie wciąż szukało idealnego ułożenia. Zapadnięty w zbyt miękkim materacu kręgosłup nie ma podparcia, co w szybkim czasie może spowodować bóle pleców i kurcze mięśni.

Mitem jest także, że im twardszy materac tym zdrowszy. Zbyt twardy może zablokować swobodne krążenie krwi w miejscach nacisku. To z kolei powoduje częste zmiany pozycji, a co za tym idzie – niemożliwość zapadnięcia w głęboki sen.

Jeżeli decydujemy się na zakup materaca, warto odwiedzić sklep dobrego producenta, gdzie można liczyć na pomoc profesjonalnych doradców, np. materace Kraków.

Test ręki

Test ręki wstępnie pomoże nam w określeniu odpowiedniej twardości materaca. Jak go wykonać? Należy położyć się na wybranym materacu na plecach, a następnie wsunąć dłoń pod plecy. Jeżeli:

  • ręka wsuwa się bez trudu – materac jest za twardy,
  • ręka wsuwa się z problemami – materac jest za miękki,
  • ręka wsuwa się, napotykając lekki opór – materac jest odpowiedni.

Waga a twardość materaca

Odczucie twardości materaca jest subiektywne i różni się od siebie w przypadku osób o różnej wadze. Dla szczupłej osoby średnio twardy materac może wydawać się za twardy, natomiast osoby o większej wadze ten sam materac ocenią jako miękki.

Specjaliści zalecają, aby:

  • osoby o wadze do 80 kg wybierały materace o twardości H2,
  • osoby o wadze powyżej 80 kg wybierały materace o twardości H3.

Jaki materac dla dwojga?

Wybieranie materaca do łóżka małżeńskiego to zadanie jeszcze trudniejsze. Szczególnie w przypadku, gdy partnerzy znacząco różnią się od siebie wagą. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej postawić na szerszy stelaż, dzięki któremu możliwe będzie ułożenie na łóżku dwóch osobnych materacy obok siebie. Takie rozwiązanie spowoduje, że każdy będzie mógł zdrowo się wyspać, a ruchy partnera nie będą powodowały ruchów naszego materaca. Istnieje więc mniejsze ryzyko, że zostaniemy obudzeni.

Decydując się na takie rozwiązanie, koniecznie musimy zwrócić uwagę, czy oba materace mają takie same pokrycie i wykończenie. Dzięki temu przestrzeń między materacami będzie niemal niezauważalna.

Wysokiej jakości produkty oraz profesjonalne doradztwo gwarantuje sklep https://expertsnu.pl.

Wybór materaca – na co jeszcze zwrócić uwagę?

  1. Długość materaca – co najmniej 20 cm dłuższy od najwyższej osoby śpiącej w łóżku.
  2. Szerokość materaca – można dobrać go wedle indywidualnych potrzeb i upodobań, jednak specjaliści radzą, aby dla jednej osoby było to min. 90 cm, a dla dwóch – 140 cm.
  3. Materac dla alergików – najlepszym rozwiązaniem dla alergików są materace lateksowe, które uniemożliwiają rozwój grzybów i bakterii. Można wybrać także materac wyposażony w ściągany antyalergiczny pokrowiec, który można prać w temperaturze 60°C.

Dodaj komentarz