Stolik kawowy. Jak dopasować do salonu?

Stolik kawowy. Jak dopasować do salonu?

Rate this post

Stolik kawowy trzeba dobrać z pewną rozwagą. W końcu najprawdopodobniej znajdzie się w samym centrum salonu, czyli będzie przyciągał największą uwagę. Nawet najwygodniejsza kanapa czy gustowne fotele nie zapewnią należytego komfortu, jeśli stolik kawowy nie zostanie dopasowany. Co trzeba wziąć pod uwagę, jeśli już decydujemy się na zakup? Z czego powinien być zrobiony taki stolik i w jaki sposób go ustawić?

Stolik kawowy – o czym pamiętać?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad konkretnym modelem, z pewnością musimy się zastanowić, jaką dokładnie funkcję będzie pełnił stolik kawowy. Dzięki temu będziemy mogli dobrać zarówno rozmiar, jak i materiał, z jakiego został wykonany. Jeśli rzeczywiście planujemy długie wieczory spędzane w gronie znajomych i potrzebujemy miejsca na przekąski i napoje, stolik musi być wytrzymały na ciężar i na tyle szeroki, by wszystko pomieścić. 

Jeśli natomiast stolik kawowy będzie miał za zadanie przede wszystkim podnieść estetykę wnętrza, gdzie jedynie okazyjnie położymy kubek z herbatą, można wybrać coś mniejszego, za to bardziej ozdobnego. 

W przypadku niewielkiego metrażu doskonale sprawdzą się modele z dolnymi półkami, które pozwolą na przechowywanie drobiazgów. Będzie można tam ustawić chociażby książki czy trzymać wszystkie podręczne przedmioty, jak ładowarka do telefonu czy podstawki na szklanki.

Istotną kwestią jest także waga tego mebla. Przykładowo, posiadając w salonie rozkładaną sofę, czasem będziemy musieli odsunąć stolik kawowy na odpowiednią odległość. Ciężkie modele będą zatem uciążliwe i niepraktyczne.

Stolik kawowy – rozmiar, sposób ustawienia

Wbrew pozorom nie wystarczy tylko pojechać do sklepu, wybrać to, co nam się podoba i ustawić w salonie. Bardzo istotną kwestią w przypadku zakupu stolika kawowego są jego wymiary oraz miejsce, w którym go umieścimy.

Przyjmuje się, że optymalna wysokość to 40-55 cm. Należy się kierować zasadą, by stolik kawowy był odrobinę niższy od siedziska kanapy czy sofy. Co do powierzchni, najpopularniejsze są modele mające 110 cm długości i 60 cm szerokości. To zależy jednak głównie od naszych preferencji. Najlepiej, żeby szerokość nie przekraczała 2/3 szerokości kanapy.

Co najważniejsze: stolik kawowy ustawiamy mniej więcej w odległości 45 cm od miejsca, gdzie znajduje się sofa. Tylko taki odstęp sprawi, że będzie można wygodnie przechodzić, a i siedzenie będzie komfortowe.

Stolik kawowy – kształty

Najbardziej popularne stoliki kawowe są prostokątne lub kwadratowe. To optymalny kształt, który pozwala na dopasowanie mebla do dowolnego kompletu wypoczynkowego, szczególnie kiedy posiadamy narożnik.

Okrągłe stoliki kawowe pełnią zdecydowanie częściej pełną funkcję ozdobną niż praktyczną. Można je ustawić obok kanapy, by mieć pod ręką wszystko, co potrzebne, np. kubek z kawą, pilot, telefon.

Oczywiście na rynku dostaniemy też wiele stolików w bardziej fantazyjnych kształtach. Geometryczne modele – których blaty są np. w kształcie sześciokąta – znakomicie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, ożywiając je i dodając charakteru.

Jeśli mamy dzieci, warto się zastanowić nad stolikiem z zaokrąglonymi rogami, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko siniaków. 

Stolik kawowy – rodzaje

Kwestią decydującą o tym, co wybierzemy do naszego salonu, jest z pewnością materiał, jakiego użyto do wykonania stolika kawowego. A tutaj możliwości są niemalże nieskończone.

Stolik kawowy drewniany

Klasyczny wybór. Drewno jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się w wielu wnętrzach, bez względu na kolor ścian czy rodzaj mebli. 

Modele o ciemnej barwie, np. z mahoniu, szczególnie bogato zdobione i masywne, będą ładnie kontrastowały z jasnymi ścianami. Dobrze się zaprezentują przy wygodnych fotelach z wysokimi oparciami oraz pikowanej sofie.

Te jaśniejsze sprawdzą się w przypadku, gdy salon jest nieduży i nie chcemy dodatkowo go obciążyć mocniejszymi akcentami. Jasne drewno będzie ładnie współgrało z kremową kanapą oraz pufami w tym samym kolorze.

Stolik kawowy szklany

W tym przypadku musimy pamiętać, że szklane stoliki kawowe bywają dość ciężkie. Nadrabia to jednak estetyczny wygląd. Stolik ze szklanym blatem będzie najlepszy w chwili, kiedy nie chcemy, by przyciągał największą uwagę. Dopasuje się do wnętrza i w żaden sposób nie przyćmi innych dodatków.

Nie ma potrzeby się martwić, że z czasem szklany stolik się nudzi – w końcu zawsze możemy położyć na nim obrus w ciekawym wzorze bądź ażurową serwetkę. Będzie to wyglądało bardzo efektownie przy białych meblach. 

O wytrzymałość również możemy być spokojni, ponieważ szkło hartowane w połączeniu z nóżkami wykonanymi np. ze stali nierdzewnej jest bardzo solidne.

Stoliki kawowe nowoczesne

Dla wielbicieli bardziej oryginalnych rozwiązań polecane są te modele stolików kawowych, które mają nietypowe kształty bądź wykończenie. Szczególnie popularne są niewielkie stoliki z okrągłym, zwykle drewnianym blatem, które zamiast nóżek mają siateczkę metalowych drutów układających się w geometryczne wzory.

Ciekawym rozwiązaniem może też być stolik kawowy wykonany z palet lub desek. W połączeniu ze ścianami z czerwonej cegły nada wnętrzu nowoczesnego, industrialnego wyglądu.

Dodaj komentarz