Panele fotowoltaiczne, które tak dobrze znane w wielu krajach Europy Zachodniej, również w Polsce zyskują coraz większe zainteresowanie i szersze grono zainteresowanych. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób wytwarzają energię elektryczną oraz poznasz ich zalety i ewentualne wady. Znajomość tych cech będzie bardzo pomocna, aby można było zweryfikować, czy ta nowoczesna technologia to dobry wybór dla nas.
Na czym polega fotowoltaika?
Fotowoltaika to znana już od połowy XIX wieku technologia, która przy wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań wykorzystuje energię słoneczną do wytwarzania prądu, z którego bez przeszkód i ograniczeń możemy korzystać w swoim gospodarstwie domowym. Dzięki temu prąd, który dociera do naszych gniazdek elektrycznych jest o wiele tańszy, a my możemy wykorzystać go nie tylko do obsługi urządzeń elektrycznych, ale i ogrzewania wody i całego domu!
Na czym polega cały proces? Zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je na energię elektryczną pod postacią prądu stałego. Ten przy użyciu falownika zostaje przetworzony na prąd zmienny, który znajduje się w każdym gniazdku w domu.
Jeśli chcesz zrezygnować z tradycyjnego źródła pozyskiwania energii, a szukając ofert w wyszukiwarkę internetową wpiszesz przykładowo hasło „fotowoltaika częstochowa” możesz mieć pewność, że znajdziesz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.
Zalety paneli fotowoltaicznych
Do najważniejszych zalet fotowoltaiki należy zaliczyć:
- darmowy prąd pochodzący ze słońca,
- podwyższenie wartości swojej nieruchomości,
- możliwość sprzedania nadwyżki energii,
- łatwą dostępność do czystej i bezpiecznej energii,
- odporność na działanie czynników zewnętrznych i wahania temperatury,
- znaczne przyczynienie się do poprawy stanu środowiska.
Wady paneli fotowoltaicznych
Każda technologia oprócz zalet posiada również wady. Do wad fotowoltaiki zalicza się:
- duże uzależnienie od ilości promieni słonecznych,
- stosunkowo wysoki koszt początkowy,
- możliwość wytwarzania energii tylko w ciągu dnia,
- potrzebę odpowiedniej ilości przestrzeni niezbędnej do instalacji.