Zanim zajmiemy się wyborem kanapy do salonu czy stołu do kuchni w naszym wymarzonym domu, musimy upewnić się, że dane pomieszczenie jest już w pełni gotowe do zagospodarowania. Jeśli lubimy ciężkie, masywne meble, szczególnie ważna jest podłoga, która utrzyma duży ciężar, a jednocześnie będzie stanowiła ozdobę pokoju. Tym, co idealnie łączy te dwie właściwości, są panele winylowe – nowość we wnętrzach, która zyskuje coraz większą popularność.
Czym są panele winylowe?
Bywają nazywane „nowoczesnym linoleum”, jednak ich użytkowość i estetyka są zdecydowanie większe. Jak sama nazwa wskazuje, do ich wykonania służy kilka warstw polichlorku winylu, z wierzchu pokrytego warstwą dekoracyjną. Panele winylowe występują w wielu wzorach i kolorach. Wyglądem na pierwszy rzut oka przypominają klasyczne panele bądź deski, jednak są zdecydowanie bardziej elastyczne i cienkie: ich grubość nie przekracza 8 mm. Panele winylowe doskonale imitują wygląd innych materiałów, w tym drewna, kamienia czy ceramiki.
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się podłoga winylowa?
Odpowiedź jest krótka: w każdych. Jej właściwości pozwolą na zamontowanie w salonie i sypialni, ale panele winylowe w łazience bądź kuchni sprawdzą się równie dobrze.
Ponieważ są cenione szczególnie za bardzo ładny wygląd, a przy tym są dość uniwersalne, łatwo je dopasować do wystroju wnętrza. Panele z winylu będą się znakomicie prezentowały chociażby w jadalni w stylu retro, z czerwonymi, tapicerowanymi krzesłami i ze stołem na metalowych nogach.
Jeśli zdecydujesz się na panele winylowe, wybierz uznanego producenta, np. https://centrumposadzek.com.pl.
Panele winylowe – zalety
Jednym z elementów, który decyduje o funkcjonalności podłogi winylowej, jest jej odporność na wilgoć. Winyl nie pochłania wody, w przeciwieństwie do paneli drewnianych, które po pewnym czasie mogą zacząć puchnąć pod wpływem dużej wilgotności. Dzięki temu posadzka winylowa sprawdzi się doskonale w łazience, czyli najbardziej zawilgoconym pomieszczeniu w całym domu. Dodatkowo winyl jest przyjemny, ciepły w dotyku. Zamiast zatem decydować się na chłodne płytki, które będą wywoływać dyskomfort po zażyciu gorącej kąpieli, zdecydowanie lepiej postawić właśnie na takie panele. Tym bardziej, że są szczególnie polecanym rozwiązaniem dla osób, którym marzy się ogrzewanie podłogowe.
Jeśli właśnie kupiliśmy mieszkanie w bloku i planujemy gruntownie je odrestaurować, warto zastanowić się nad podłogą winylową. Ze względu na miękką powierzchnię, znakomicie tłumi kroki, za co z pewnością podziękują nam później sąsiedzi. Panele winylowe będą też odpowiednie w dziecięcych pokojach – ze względu na antypoślizgową powłokę, nie musimy się martwić o siniaki i guzy na skutek upadków.
Nawet w kuchni, która jest szczególnie wymagającym pomieszczeniem, podłoga winylowa sprawdzi się idealnie. Jest wytrzymała i solidna, spadające noże czy inne przybory kuchenne nie spowodują ubytków czy rys na powierzchni. Co więcej panele z winylu są łatwe w utrzymaniu i bezpieczne dla alergików: nie przyciągają kurzu i zabrudzeń, a wyczyszczenie ich przebiega szybko i sprawnie.
Panele winylowe – wady
Niestety wybranie posadzki winylowej nie idzie w parze z ograniczonym budżetem. Koszt pokrycia 1 m2 może sięgać nawet 200 zł; to niewiele mniej niż wykończenie podłogi naturalnym drewnem. Jeśli nie możemy podołać takim kosztom, zdecydowanie lepiej wybrać klasyczne panele albo wykładzinę dywanową.
Przed rozpoczęciem prac z wykorzystaniem paneli winylowych, należy się upewnić, że powierzchnia, na której zamierzamy je położyć, jest idealnie równa i gładka. Ponieważ panele są bardzo cienkie, każde wybrzuszenie, nawet niezbyt wysokie, będzie się odznaczało na podłodze. Wyrównywanie wszystkiego może być nieco czasochłonne i żmudne, choć zdecydowanie efekt końcowy jest tego warty.
Przed zdecydowaniem się na panele winylowe trzeba też pamiętać o tym, że ich naprawa może być problematyczna. Co prawda, jak zostało wspomniane wyżej, ten typ posadzki rzadko ulega uszkodzeniom, jednak po dłuższym czasie użytkowania mimo wszystko mogą pojawić się pewne ubytki. Te drobne zarysowania można spróbować zamaskować kitami naprawczymi, jednak w przypadku większych dziur… pozostaje już tylko wymiana podłogi na nową. Cyklinowanie, które zdaje egzamin w przypadku drewnianego parkietu, nic nie poradzi na uszkodzone panele z winylu.
Montaż paneli winylowych
Zamontowanie podłogi winylowej nie jest zbyt skomplikowane. Możemy wykonać to sami, tym samym zaoszczędzając pieniądze, które przeznaczylibyśmy na robociznę.
Na rynku dostępne są modele paneli samoprzylepnych, niewymagających żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy je ułożyć na oczyszczonej, odtłuszczonej i wyrównanej powierzchni. Jeśli jednak wybraliśmy inny rodzaj, możemy poradzić sobie na dwa sposoby.
Metoda pływająca polega na zastosowaniu odpowiedniego podkładu (najlepiej antypoślizgowego, przez co panele lepiej przylegną do podłoża) i mocowaniu poszczególnych paneli przy pomocy specjalnych zatrzasków. Ta metoda jest bardzo zbliżona do tej, którą stosujemy przy montażu paneli laminowanych.
Panele winylowe możemy też zamontować przy pomocy kleju. Nie musimy tutaj stosować podkładu, wystarczy że powierzchnia będzie czysta i gładka.