Czym wykończyć ściany w łazience?

Czym wykończyć ściany w łazience?

Rate this post

Trzeba przyznać, że łazienka to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w całym domu. Musi być funkcjonalna, a użyte materiały do jej wykończenia powinny się wykazywać dużą odpornością na wilgoć. W dobrze zaprojektowanej łazience nie chodzi tylko o to, by dawała nam prywatność i pozwalała na swobodne wykonywanie codziennej higieny. Często to także miejsce, gdzie możemy się zrelaksować po ciężkim dniu, np. dzięki długiej kąpieli w wannie. Chcesz odnowić łazienkę i zastanawiasz się, czym wykończyć ściany? Sprawdź, co zapewni im zarówno ochronę, jak i estetyczny wygląd.

Drewno na ściany w łazience

Naturalność drewna sprawia, że wciąż ma ono wielu zwolenników. Jest zresztą materiałem niezwykle uniwersalnym, które nadaje się nie tylko do łazienki, ale też do wielu innych pomieszczeń. 

Ze względu na podwyższoną wilgotność, ściany w łazience pokryte drewnem mogą ulegać pleśni i grzybom. Żeby temu zapobiec, należy wybierać drewno wysokiej jakości, poddane odpowiedniej obróbce termicznej. W ramach dodatkowych środków ostrożności nie pokrywaj drewnem wszystkich ścian w łazience – wykorzystaj go jedynie w miejscach, które nie są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą. 

Możemy wybrać dąb, modrzew, jesion czy wiąz, a bardziej oryginalnym rozwiązaniami będą np. iroko, merbau czy doussie. Najlepiej, by wykorzystywane panele miały jak największą powierzchnię, co nie tylko przyspieszy montaż, ale także zmniejszy liczbę załamań i szczelin, do których może przedostawać się wilgoć i zabrudzenia.

Beton na ściany w łazience

Beton dekoracyjny jest coraz bardziej docenianym materiałem podczas urządzania domu. Ponieważ istnieje wiele rodzajów, możemy świetnie dopasować go do wybranego wnętrza. Odpowiednio oszlifowany, będzie bardzo odporny na wilgoć, przez co znakomicie sprawdzi się w łazience. By przełamać jego chłodną barwę, można postawić na bardziej kolorowe dodatki (dywaniki w ciekawym odcieniu, połyskująca mydelniczka bądź intensywnie zielone rośliny, które ożywią pomieszczenie). 

Płytki ceramiczne na ściany w łazience

To już klasyka – to właśnie płytki jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy chcemy wykończyć ściany w łazience. Obecnie producenci oferują tyle kolorów i wzorów do wyboru, że bez względu na to, w jakim stylu utrzymany jest nasz dom, możemy być pewni, że znajdziemy odpowiedni model. 

Trzeba jednak pamiętać, że płytki mogą być dość problematyczne. Chociaż ich powierzchnia nie pochłania wody, a przy tym umożliwia dość łatwe wyczyszczenie, to jednak w fugach mogą gromadzić się zabrudzenia. Należy też podkreślić, że fugowanie samo w sobie jest dość czasochłonne. Warto dodać, że chociaż płytki są odporne na uszkodzenia mechaniczne, to jednak może się zdarzyć, że któraś pęknie pod wpływem uderzenia – wówczas wymiana jest dość uciążliwa.

Zabudowując ściany w łazience płytkami, pamiętajmy o tym, by nie kłaść ich aż pod sam sufit – w przeciwnym wypadku sprawimy, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze, niemalże klaustrofobiczne. 

Cegła na ściany w łazience

Jeśli lubimy oryginalne, efektowne rozwiązania, to warto zastanowić się nad cegłą w łazience. Ten materiał raczej nie sprawdzi się w całym pomieszczeniu, ale kiedy pokryjemy nim jedną ze ścian, to zyskamy ciekawy efekt, który ożywi wnętrze i np. przełamie biel płytek. 

Oczywiście cegłę możemy pomalować na dowolny kolor dzięki dobrej farbie elewacyjnej. Jeśli zatem nie chcemy naturalnego, rudawego wykończenia, możemy przemalować całość na biało, dzięki czemu pozostaniemy przy fakturze cegły, a jednocześnie nie będziemy musieli rezygnować z jasnego stylu łazienki.

Trzeba jedynie pamiętać, że cegła na ścianie musi zostać odpowiednio zabezpieczona, by nie kruszyła się z biegiem czasu. Na pewno jednak będziemy zadowoleni z takiego rozwiązania w łazience, ponieważ materiał nie chłonie wody, nie przyczepia się też do niego ani kurz, ani brud.

Fototapeta na ściany w łazience

Dość niecodzienne, ale i tak chętnie wykorzystywane rozwiązanie, szczególnie w łazienkach, gdzie znajdują się niewielkie okna bądź też nie ma ich wcale. Dzięki fototapecie możemy sobie zafundować łazienkę z widokiem, która na dodatek będzie się wydawała optycznie większa. Wybierzmy jakiś spokojny, relaksujący wzór (np. ładny krajobraz), przez co łatwiej będzie nam się zrelaksować podczas wieczornej kąpieli. 

Ze względu na dużą wilgotność, do łazienki najlepiej nadają się fototapety lateksowe, które są odporne na wodę. 

Kamień na ściany w łazience

Aranżacja łazienki z kamieniem naturalnym na ścianach prezentuje się niezwykle elegancko. Ponadto zapewniamy sobie bezpieczeństwo i ochronę przed zawilgoceniem, ponieważ kamień jest odporny na wodę. 

Do wykończenia ścian w łazience wykorzystuje się marmur, trawertyn, onyks, granit czy piaskowiec. Jeśli zostaną wypolerowane i zabezpieczone impregnatem, ich trwałość będzie niezwykle wysoka. Dodatkowo marmur można wykorzystać również do zabudowy wanny czy brodzika. 

Jeśli obawiamy się, że łazienka w kamieniu naturalnym będzie zbyt chłodna, to możemy wykorzystać ten materiał tylko na jedną ze ścian – nadamy pomieszczeniu ekskluzywności, a jednocześnie nieco zaoszczędzimy. 

Dodaj komentarz