Remont dachu – czy warto?

Remont dachu to skomplikowane i nieraz kosztowne przedsięwzięcie. Warto więc dowiedzieć się, czy nasz dach wymaga generalnego remontu, czy wystarczą naprawy. W tym celu najlepiej jest zasięgnąć opinii fachowca.

CZY POTRZEBUJĘ CAŁKOWITEGO REMONTU DACHU?

Remont dachu to inwestycja raczej kosztowna, dlatego często odkładana jest na później i zastępowana prowizorycznymi naprawami. Na początek więc trzeba zastanowić się, czy takie naprawy wystarczą. Samemu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy dach przecieka i gdzie, znaleźć uszkodzenia rynien, zaobserwować wszelkiego rodzaju przebarwienia i zabrudzenia oraz ugięcia czy pęknięcia. W diagnozie stanu obróbek blacharskich przyda się pomoc dekarza, natomiast konstruktor znajdzie wszelkie mankamenty więźby i określi, czy będzie ona w stanie unieść całkiem nowe pokrycie dachowe. W przypadku przeciekającego dachu zwykle wystarczy rozebranie części pokrycia i dostanie się do obróbek blacharskich, aby je wymienić lub zdemontować i ponownie, ale już prawidłowo zamontować. W przypadku dachówek często wystarczy wymiana kilku zniszczonych, jednak będą się one wyróżniać na tle tych już wypłowiałych, a pokrycie z blachy można prowizorycznie załatać, na przykład specjalnymi taśmami. Kiedy warto jednak zdecydować się na całkowity remont? Przede wszystkim wtedy, kiedy dach nie wygląda już estetycznie i stracił swój pierwotny wygląd oraz gdy wieloletnie naprawy przestały być skuteczne. Wymiana pokrycia pozwoli również na zmienienie kilku wadliwych elementów dachu oraz usprawnienie poddasza, szczególnie w przypadku, gdy jest ono użytkowe.

Z CZYM WIĄŻE SIĘ REMONT DACHU?

Przede wszystkim z dość wysokimi kosztami, które jednak przekładają się na wygląd budynku oraz jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. W przypadku bardzo wysokich budynków ekipa nierzadko musi zdecydować się na wynajem dźwigu, np. dźwigi Lubin. Wtedy dobrze jest zorientować się, czy ekipa remontowa posiada odpowiednie uprawnienia oraz czy flota jest ubezpieczona, na przykład w ubezpieczenia OC. Każdy remont wiąże się bowiem nie tylko z kosztami, ale także z odpowiedzialnością.