Pellet drzewny to obecnie materiał grzewczy, który stopniowo zyskuje na popularności ze względu na swoją efektywność oraz ekonomiczność. Mimo że korzystanie z niego wymaga zamontowania konkretnego rodzaju pieca, to jednak i tak zalety płynące z takiego rozwiązania znacząco przewyższają ewentualne niedogodności, które wiążą się z przejściem na taki opał. Jak właściwie powstaje taki pellet? Co jest wykorzystywane podczas procesu jego produkcji?
Pellet drzewny – materiał zero waste
Pellet drzewny staje się coraz bardziej powszechny m.in. dlatego, że w społeczeństwie stopniowo rośnie świadomość potrzeby, jaką jest ochrona środowiska i wykorzystywanie każdego skrawka materiału, by nic nie zostało zmarnowane. Dlatego też do jego produkcji wykorzystuje się trociny, zrębki i inne fragmenty, które są poniekąd skutkiem ubocznym obróbki drewna.
Pellet drzewny powstaje zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych, przez co możemy zakupić chociażby pellet sosnowy czy pellet dębowy. I mimo że na rynku dostępny jest także pellet słomiany, to jednak ten drzewny posiada zdecydowanie wyższą wartość energetyczną, w związku z czym jest wydajniejszy. Przede wszystkim jednak jest to metoda grzewcza o wiele bardziej ekologiczna niż korzystanie z tradycyjnego węgla kamiennego.
Jak powstaje pellet?
Ze względu na to, że do produkcji pelletu używa się odpadów drzewnych, jego cena jest niezwykle atrakcyjna, wobec czego możemy w łatwy sposób zminimalizować opłaty związane z ogrzaniem domu. Pellet drzewny posiada gładką strukturę i posiada niewielką ilość pyłu drzewnego. Podczas jego spalana wytwarza się charakterystyczny zapach drewna, warto jednak zaznaczyć, że pozostawia on po sobie naprawdę znikome ilości popiołu.
By możliwe było powstanie pelletu, wykorzystuje się technikę wysokociśnieniowego prasowania wszystkich odpadów, po którym następuje wyciskanie z masy wszelkich granulek oraz śrucin. To właśnie dzięki temu możliwe jest uzyskanie tych właściwości, na których najbardziej nam zależy.
Więcej informacji możesz znaleźć na stronie https://envun.pl.
Leave a Reply