Bezpieczna podłoga dla alergika

Bezpieczna podłoga dla alergika

Alergia na kurz i roztocza potrafi utrudnić życie. Trzeba wyjątkowo dbać o czystość w całym domu, by w żaden sposób nie zaostrzyć objawów. W związku tym, kiedy remontujemy bądź dopiero budujemy dom, warto zadbać o to, by otaczać się materiałami bezpiecznymi dla zdrowia. Jedną z nadrzędnych kwestii jest zatem odpowiednie wykończenie podłogi. Jaka podłoga dla alergika będzie najlepsza?

Podłoga dla alergika – płytki ceramiczne

Najprostszy i zarazem komfortowy dla alergika sposób na podłogę w łazience czy kuchni. Płytki ceramiczne są odporne na wodę, dlatego duża wilgotność w żaden sposób im nie zaszkodzi. Ich twarda powierzchnia sprawia, że nie przyciągają kurzu, w związku z czym nie będą powodować uczulenia. Dodatkowo płytki łatwo jest wyczyścić. Problematycznymi miejscami mogą być jedynie fugi, ponieważ to tam gromadzą się najbardziej uporczywe zabrudzenia. Dlatego podczas sprzątania pamiętajmy, by poświęcić temu szczególną uwagę.

Płytki ceramiczne są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Nie ma zatem znaczenia, jaki mamy pomysł na wystrój łazienki lub kuchni, ponieważ z łatwością znajdziemy coś, co odpowiada naszym preferencjom. Płytki mogą powędrować zarówno na podłogę, jak i na ścianę. Często wykorzystywanym pomysłem w łazience jest także wykończenie wnęki okiennej właśnie płytkami. Nie musimy wówczas montować parapetu wewnętrznego.

Podłoga dla alergika – drewno

O zaletach drewna można mówić bardzo długo. Jego naturalny, szlachetny wygląd sprawia, że każde pomieszczenie nabiera elegancji. Drewnem możemy pokryć posadzkę zarówno w sypialni, jak i w salonie czy w pokoju dziecięcym. W zależności od rodzaju użytego drzewa, podłoga może mieć różne odcienie i wzór, który często jest unikalny.

Warto zaznaczyć, że każde drewno potrzebuje odpowiedniej impregnacji. W przeciwnym wypadku będzie narażone na uszkodzenia, szczególnie jeśli będzie wystawione na działanie promieni słonecznych lub wody. Ponieważ mówimy jednak o posadzkach dla alergika, w procesie impregnacji należy zrezygnować z lakierów czy chemikaliów, które mogą wywoływać silne reakcje uczuleniowe. Zamiast tego do konserwacji lepiej stosować wosk czy olejki. Sprawdzą się równie dobrze, a przy tym będą bezpieczne dla zdrowia.

Drewniana podłoga nie przyciąga kurzu (szczególnie gdy zadbamy o to, by było jak najmniej łączeń, gdzie mogłyby się gromadzić roztocza). Wystarczy regularnie ją myć, koniecznie z użyciem środków przeznaczonych do tego materiału.

Podłoga dla alergika – panele

Nie da się ukryć, że wykończenie posadzki drewnem, zwłaszcza takim wysokiej jakości, może sporo kosztować. Tańszym, a często także prostszym sposobem na podłogę będzie zastosowanie paneli. One również wykonane są z drewna, jednak w procesie produkcji są poddawane specjalnej obróbce. Dzięki temu są twarde – twardsze niż tradycyjna podłoga drewniana – a przez to niejednokrotnie trwalsze.

Panele podłogowe również dają szeroki wybór pod względem wzornictwa i kolorystyki. W każdym pomieszczeniu może znaleźć się inny model, przez co pokoje nabiorą indywidualnego charakteru. Ci, którzy wolą jednolity efekt, powinni zdecydować się na jeden konkretny rodzaj i wykończyć nim podłogę w całym domu. Montaż przebiega bardzo szybko. By upewnić się, że podłoga będzie równa, warto wcześniej zastosować wylewkę samopoziomującą. Jeśli obawiamy się, że odgłos “stukania” podczas chodzenia będzie zbyt donośny, a przez to uciążliwy dla nas i dla sąsiadów, możemy położyć panele na płyty pilśniowe. Zamortyzują kroki i nieco zminimalizują hałas.

Panele podłogowe, szczególnie te z wyższej półki, posiadają powłokę antystatyczną. Oznacza to, że nie przyciągają kurzu, zatem polubi się z nimi każdy alergik.

Podłoga dla alergika – korek

Nie interesuje nas ani drewno, ani panele? Warto zainteresować się alternatywą, jaką jest podłoga korkowa. Daje ciekawe, nowoczesne wykończenie, a jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczony, możemy nawet zastosować go w łazience. Jedną z wielu zalet korka jest to, że w dotyku jest przyjemny i ciepły. Zdecydowanie przyjemniej będzie wyjść z gorącej kąpieli na taką podłogę, aniżeli na płytki, które zawsze pozostają chłodne.

Podłoga korkowa sprawdzi się w domu każdego alergika. Ponieważ jest odporna na wilgoć, nie stanowi siedliska dla roztoczy. Dodatkowo łatwo ją wyczyścić. Nie potrzebujemy tutaj żadnych specjalnych środków. Na co dzień możemy po prostu korzystać z odkurzacza, a do bardziej kompleksowego czyszczenia wystarczy wilgotna szmatka i łagodny preparat pielęgnujący.

Korek jest wytrzymały i elastyczny, dzięki temu dostosowuje się do każdego ciężaru. Nie musimy zatem obawiać się o ewentualne odkształcenia, nawet jeśli lubimy ciężkie, masywne meble. Dodatkowo, dzięki swojej strukturze, wspaniale chłonie dźwięki. Znika zatem problem donośnego odgłosu kroków.

Podłoga dla alergika – winyl

Panele winylowe to nowość we wnętrzach, która znajduje coraz więcej zwolenników. Poszczególne segmenty są wykonane z kilku warstw polichlorku winylu, który jest giętki i elastyczny. Z wierzchu panele winylowe posiadają wzorek dekoracyjny – możemy dowolnie przebierać w dostępnych modelach i kolorach. Mogą imitować drewno, kamień, a nawet ceramikę.

Panele winylowe są bardzo uniwersalne. Będą świetnie się prezentować w pokoju dziennym, jak i w sypialni. Możemy też z powodzeniem zamontować je w kuchni czy w łazience, ponieważ są odporne na wilgoć. Łatwo się je czyści i nie przyciągają kurzu, zatem alergik będzie z nich zadowolony.

Podobnie jak korek, panele winylowe są miękkie i ciepłe w dotyku, pełnią też funkcję akustyczną. Więcej o ich zaletach możesz przeczytać w naszym artykule.

Podłoga dla alergika – posadzka żywiczna

Amatorów posadzki żywicznej w domach mieszkalnych jest coraz więcej. Niegdyś były wykorzystywane przede wszystkim w obiektach przemysłowych, głównie w garażach, magazynach czy halach produkcyjnych. Wszystko dlatego, że są bardzo solidne i wytrzymałe, nie odkształcają się nawet pod wpływem dużych ciężarów.

W posadzce żywicznej nie ma żadnych łączeń ani fug. Zamiast tego zyskujemy idealnie gładką, równą powierzchnię, która nie sprawia żadnych problemów podczas sprzątania. Ponieważ podłoga z żywicy nie chłonie wilgoci, będzie też odpowiednia do każdej kuchni bądź łazienki. Sprawdź, dlaczego warto zastosować posadzkę żywiczną w kuchni.