Poddasze to niezwykle klimatyczne miejsce. Choć dość trudno je urządzić ze względu na ograniczoną przestrzeń, odrobina pomysłowości wystarczy, by stworzyć przytulny, komfortowy pokój. Jednak zanim przystąpimy do kupowania mebli, musimy zadbać o to, by ocieplenie poddasza było poprawnie wykonane. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na blaszany dach, na który powędrowała np. blachodachówka. Czym ocieplić poddasze?
Po co ocieplać poddasze?
Szacuje się, że około 25% ciepła ucieka właśnie przez dach. Jeśli zatem nie zastosujemy odpowiedniej izolacji, będziemy musieli wydawać dodatkowe pieniądze na ogrzewanie. Może to być szczególnie uciążliwe właśnie w przypadku poddasza, które bez ocieplenia, zwłaszcza zimą, może być wychłodzone mimo ciepłych grzejników. Powinniśmy dbać o regulację temperatury we wnętrzu domu.
Ponadto izolacja to dodatkowa warstwa, która chroni budynek przed przenikaniem do niego wilgoci. Zacieki na ścianach mogą powodować pleśń i rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów.
Czy na ocieplenie poddasza potrzebne jest pozwolenie?
Jeśli planowane prace w żaden sposób nie zmienią budowy dachu, kąta jego nachylenia albo wysokości okapu – wówczas pozwolenie nie jest konieczne. Sytuacja zmienia się, gdy planujemy ocieplić poddasze wełną, podobnie w przypadku, gdy chcemy również dokonać modyfikacji w konstrukcji.
Ocieplenie poddasza – wymiary
By poprawnie wymierzyć powierzchnię wymagającą ocieplenia, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim należy pamiętać, że rozmiar górnej kondygnacji nie równa się rozmiarowi ocieplenia. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie skosy i sufity. By ułatwić pomiar – jeśli robimy go sami – można zastosować podstawową zasadę. Na 1 m² przypada ok. 1,4 m² ocieplenia.
Ocieplenie poddasza – wentylacja
Ocieplanie jakiejkolwiek powierzchni może wymagać fachowej pomocy. Jeśli mamy taką możliwość, zatrudnijmy do tego odpowiednią ekipę. Jeśli jednak sami planujemy zająć się ociepleniem poddasza, wpierw musimy się upewnić, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana.
Wiele zależy od tego, czego użyliśmy jako wstępnej warstwy krycia dachu. Do wyboru mamy albo papę, albo folię paroprzepuszczalną. Folia jest niezwykle ważnym elementem przy budowie dachu. To dzięki niej zapewniamy odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Jeśli zostanie zamontowana poprawnie, z zachowaniem szczeliny między nią a materiałem, to para wodna nie będzie się skraplała. W przeciwnym wypadku izolacja poddasza nie będzie spełniała swoich funkcji. Przykładowo wełna, która nasiąknie wilgocią zbierającą się pod pokryciem, straci wszystkie właściwości.
Ocieplenie poddasza wełną
Najbardziej popularnym i jednocześnie niezwykle skutecznym surowcem do ocieplenia dachu jest wełna mineralna. Powstaje z włókna szklanego lub skalnego.
Na jej korzyść z pewnością przemawia niewielka waga oraz fakt, że nie jest łatwopalna. Ocieplając dach w ten sposób, podnosimy także bezpieczeństwo domu. Doskonale zatrzymuje ciepło, jednocześnie przepuszczając powietrze. Co więcej: zapewnia także izolację akustyczną. W przypadku dachów blaszanych – np. z blachy trapezowej – dość uciążliwe stają się mocno słyszalne we wnętrzu domu odgłosy opadów. Jest to szczególnie problematyczne dla osób zamieszkujących poddasze. Wełna pozwoli na zniwelowanie hałasu dochodzącego z zewnątrz.
Wełna mineralna to materiał bardzo elastyczny i stosunkowo prosty w montażu. Jedną z zalet jest także cena: ok. 20-30 zł za 1 m².
Ocieplenie poddasza styropianem
Oczywiście równie popularnym materiałem do ocieplania są płyty styropianowe. Te przeznaczone do dachu posiadają specjalne nacięcia, co ułatwia ich dopasowanie do powierzchni. Są lekkie i łatwo dostępne. Dodatkowo są całkiem tanie, choć należy też wziąć pod uwagę, że w koszta będzie wliczona siatka oraz zaprawa klejąca.
Niestety ocieplenie poddasza styropianem ma pewne wady. Chociaż dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy sobie dobrą termoizolację, to jednak nie uchronimy się przed dźwiękami deszczu spadającego na dach. Płyty styropianowe w żaden sposób nie blokują hałasu, na dodatek są łatwopalne, co zwiększa możliwość zagrożenia pożarowego.
Ocieplenie poddasza pianką PUR
Jeśli więźba dachowa ma dość skomplikowaną budowę, a samo poddasze posiada wiele skosów i załamań, jego ocieplenie wełną lub styropianem może być dość problematyczne. Z pomocą może przyjść wówczas pianka PUR.
Pianka PUR chroni strop przed wilgocią, co z kolei zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów. Niestety wielu ekspertów uważa, że ten materiał ma swój termin ważności. Według nich po upływie mniej więcej 10 lat pianka zacznie tracić niezbędne właściwości izolacyjne. Ocieplenie poddasza pianką PUR nie należy też do najtańszych – koszt pokrycia 1 m² może sięgać nawet 150 zł.
Leave a Reply