Jakie okno w łazience?

Jakie okno w łazience

Wbrew pozorom drzwi i okna mogą mieć kluczowe znaczenie w każdym domu czy mieszkaniu. W końcu decydują o tym, czy dany pokój jest szczelny, zapewniają nam też bezpieczeństwo. Dlatego zawsze warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie w tej kwestii najlepsze. Okno w łazience ma specjalne wymagania ze względu na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Na co się zatem zdecydować?

Okno w łazience – tak czy nie?

Nad tym musimy się zastanowić już na etapie projektowania domu. Oczywiście w przypadku mieszkań łazienki najczęściej są „ślepe”, zwłaszcza wtedy, gdy metraż nie jest zbyt duży. Coraz częściej jednak nawet w blokach widuje się łazienki z oknami, w domach zaś jest to pewien standard. Jeśli mamy ten komfort, że wznosimy cały budynek od podstaw i możemy decydować o poszczególnych elementach, to wstawienie okna pozostaje już kwestią naszych preferencji.

Z pewnością okno w łazience zapewni nam większy dostęp do naturalnego światła. Oznacza to, że zaoszczędzimy na rachunkach za prąd, ponieważ nie będziemy musieli tak często zapalać sztucznego oświetlenia. W przypadku niewielkich pomieszczeń ma to ogromne znaczenie, ponieważ łazienka może dzięki temu wydać się optycznie większa. Okno pozwala również na oszczędności w zakresie energii cieplnej. W końcu do środka będzie wpadało słońce, dlatego nie zawsze będzie potrzeba podkręcania grzejników.

Nie da się ukryć, że okno w łazience pełni też funkcje zdrowotne i estetyczne. Zdrowotne, ponieważ zapewnia lepszą wentylację, a jest to szczególnie istotne w przypadku tak zawilgoconych przestrzeni. Estetyczne, gdyż okno można ciekawie zabudować, a parapet potraktować jako miejsce na dekoracje.

To, co musimy poddać w wątpliwość w kwestii okna w łazience, to prywatność. Oczywiście możemy zamontować rolety bądź wybrać nieprzezroczyste szyby, jednak to dodatkowy wydatek. Nie każdy będzie czuł się komfortowo podczas przygotowań do kąpieli, wiedząc, że sąsiad może w danej chwili zajrzeć do środka.

Trzeba też pamiętać, że okno będzie łatwo parowało. Może to pozostawiać brzydkie smugi na szkle. Musimy zatem wyjątkowo dbać o czystość i pilnować, by nie doszło do rozszczelnienia.

Okno w łazience – który materiał jest najlepszy?

Załóżmy, że jednak zdecydowaliśmy się na posiadanie okna w łazience. Teraz musimy wybrać odpowiedni model. Okna wykonuje się z trzech materiałów: drewna, PCV bądź aluminium.

Okna drewniane

Jakiś czas temu wszyscy masowo wymieniali stare drewniane okna na nowe, plastikowe. Obecnie drewno przeżywa renesans. Nie można mu w końcu odmówić szlachetności oraz naturalnego, estetycznego wyglądu. Ci, którzy obawiają się, że ze względu na wysoką wilgotność takie okno nie będzie zbyt szczelne, nie muszą się martwić. Ramy są odpowiednio zaimpregnowane, przez co nie ulegają uszkodzeniu nawet pod wpływem dużej ilości wilgoci. Drewniane okno dobrze będzie się łączyło z wnętrzami w stylu rustykalnym czy skandynawskim.

By łazienka wyglądała przestronnie i jednocześnie przytulnie, postawmy na pastelowe płytki i jasne ściany. Pozwólmy, by drewno pojawiło się też na innych elementach. Możemy zatem rozważyć drewnianą mydelniczkę, wieszak na ręczniki lub drewniane szafki.

Okna plastikowe (PCV)

Plastikowe okna są obecnie najpopularniejsze, nie tylko w łazience, ale też w innych pomieszczeniach. Ich zaletą jest z pewnością fakt, że nie należą do najdroższych, dlatego nie narażają nas na duże straty w budżecie. Jednocześnie mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Chronią pokój przed utratą ciepła, a przy tym są odporne na trudne warunki zewnętrzne. Inwestując w dobre okna z PCV możemy być pewni, że kupujemy produkt długotrwały i uniwersalny.

Najczęściej okna plastikowe występują w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i brązowej. To zatem od nas zależy, na który model się zdecydujemy. Zwykle wybierany jest biały, ponieważ łatwo go dopasować do wystroju. Okno plastikowe nie sprawia żadnych problemów podczas codziennego sprzątania i nie trzeba go w żaden sposób konserwować.

Okna aluminiowe

To nowość na rynku, która zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Na korzyść okien aluminiowych przemawia fakt, że metodą proszkową można je pomalować na dowolny kolor. Sprawia to, że rama może się całkowicie dopasować do koloru ściany bądź płytek, nie ma też większego problemu z nałożeniem lakieru imitującego drewno. Aluminium jest odporne na korozje, nie odkształca się także pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego bądź obfitych opadów. Zachowuje sztywność, przez co jest dość trwałe.

Niestety aluminium nie ma tak dobrych parametrów termoizolacyjnych jak PCV czy drewno. W związku z tym musimy się liczyć z większą utratą ciepła. Mimo to z powodzeniem możemy zamontować w łazience okno aluminiowe. Wilgoć mu nie zaszkodzi, na dodatek nada wnętrzu nowoczesnego wykończenia.

Okno w łazience – jaka szyba?

Powróćmy na chwilę do kwestii prywatności, którą poruszyliśmy już wcześniej. Bez względu na to, czy okno w łazience jest duże, czy też małe, z pewnością nie będziemy czuli się komfortowo podczas wychodzenia spod prysznica. Można zatem rozważyć montaż rolet – jeśli dodatkowo zdecydujemy się na te antywłamaniowe, to poprawimy poziom bezpieczeństwa. Równie dobrze możemy także powiesić w oknie gęsto tkane firanki, które będą chroniły naszą intymność, jak i pełnić funkcję dekoracyjną.

Kolejną propozycją będzie zamontowanie specjalnej szyby. Możemy po prostu przykleić mleczną folię albo wybrać model z piaskowym czy ornamentowym wzorem. Dzięki temu nawet wtedy, gdy ktoś będzie chciał zajrzeć do łazienki, obraz będzie mocno zniekształcony.

Okno w łazience – co z parapetem?

Często się zdarza, że do łazienki w ogóle nie kupuje się parapetu wewnętrznego. Zamiast tego wnękę okienną można zabudować tymi samymi płytkami, których użyliśmy na ścianę. To ekonomiczny i zarazem całkiem estetyczny pomysł.

Nie wiesz jeszcze, czym wykończyć ścianę w łazience? Zajrzyj do naszego artykułu.

Równie dobrze jednak możemy postawić na tradycyjne rozwiązanie. Jeśli okno jest plastikowe lub drewniane, to analogicznie wybierzmy parapet z tego samego materiału. W przypadku, gdy w łazience znajdują się jakieś kamienne – np. marmurowe – elementy, to również parapet z kamienia naturalnego bądź sztucznego będzie się dobrze prezentować.