Wykładzina dywanowa – modne rozwiązanie czy przeżytek?

Wykładzina dywanowa

Niegdyś wykładzinę dywanową można było spotkać w większości domów, wiodła także prym w obiektach przemysłowych bądź budynkach oddanych do użyteczności publicznej, jak chociażby wszelkie urzędy czy biura. Z czasem wyparły ją inne rozwiązania na wykończenie podłogi. Od kilku lat można jednak odnieść wrażenie, że wykładzina dywanowa zaczyna wracać do łask. Nic w tym dziwnego – jej użycie na posadzkę wiąże się z wieloma zaletami, które sprawiają, że znajduje ona coraz więcej zwolenników.

Wykładzina dywanowa – rodzaje

Oczywiście wykładzina wykładzinie nierówna; na rynku możemy dostać kilka różnych modeli, które nieco różnią się właściwościami. Warto się z nimi zapoznać, by dokonać wyboru, który spełniłby nasze oczekiwania:

  • wykładzina dywanowa poliamidowa – należy zdecydowanie do najchętniej wybieranych. Zawdzięcza to bardzo sprężystym, elastycznym włóknom, które są niezwykle trwałe. Ich struktura gwarantuje, że wykładzina dywanowa nie będzie się odkształcać ani pękać nawet pod wpływem intensywnego użytkowania. Ponadto takie wykładziny są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, łatwo je przy tym utrzymać w czystości;
  • wykładzina dywanowa poliestrowa – włókna poliestrowe są nieco gorszej jakości niż poliamidowe. Zdecydowanie szybciej tracą kolor, więc niestety po kilku latach odcień wykładziny nie będzie już tak intensywny jak zaraz po zakupie. Modele poliestrowe są dość wytrzymałe, choć niestety szybko się brudzą, a ze względu na niską odporność na substancje chemiczne można je uszkodzić podczas czyszczenia;
  • wykładzina dywanowa polipropylenowa – jeśli poszukujemy materiału niezwykle wytrzymałego, który zniesie kontakt ze środkami chemicznymi, nie będzie się ścierał ani pochłaniał wilgoci, to zdecydowanie możemy postawić na polipropylenową wykładzinę dywanową. Minusem takiego wyboru jest fakt, że niestety włókna są dość sztywne, dlatego mogą się odkształcać pod wpływem czasu;
  • wykładzina dywanowa akrylowa – jej miękkość i elastyczność trudno porównać z innymi modelami. Niestety ma to swoje wady: akrylowe wykładziny dywanowe szybko się ścierają i odkształcają, więc po pewnym czasie konieczna będzie wymiana;
  • wykładzina dywanowa wełniana – wykładzina dywanowa zrobiona z wełny bądź z domieszką tego materiału jest dość rzadko spotykana. Z całą pewnością jest to rozwiązanie najdroższe. Takie modele charakteryzują się sprężystością, miękkością i elastycznością. Materiał jest odporny na ścieranie, a przy tym ma właściwości antystatyczne. Trzeba jednak pamiętać, że wełniana wykładzina dywanowa może się mechacić, dość trudno także wyczyścić powstałe na niej plamy.
wykładzina dywanowa

Wykładzina dywanowa – zalety

Wielu osobom się wydaje, że wykładzina dywanowa nie będzie prezentowała się na podłodze tak dobrze jak chociażby panele. Jest to duży błąd – mnogość wzorów i kolorów wykładzin dywanowych sprawia, że można je znakomicie dopasować do dowolnego wnętrza. Na dodatek, jeśli skorzystamy z usług uznanego producenta (jak chociażby Centrum Posadzek), to mamy pewność, że kupujemy materiał wysokiej jakości, który będzie się odznaczał wysoką estetyką wykonania. Dzięki temu salon wykończony wykładziną dywanową będzie wyglądał niezwykle schludnie. Stawiając na jakiś oryginalny wzór możemy nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

Jedną z największych zalet wykładziny dywanowej jest to, że to jeden z najbardziej komfortowych materiałów na wykończenie podłogi. Włókna zawsze są ciepłe – w przeciwieństwie do paneli czy płytek – dlatego możemy swobodnie chodzić po nich boso. W związku z tym wykładzina dywanowa doskonale sprawdzi się w pokoju dziecka, ponieważ maluch będzie mógł się bawić, siedząc bezpośrednio na podłodze. Przyjemnie będzie także po gorącej kąpieli przejść się po tak miękkiej podłodze. Wykładzina dywanowa sprawia, że dany pokój staje się bardziej przytulny, co z pewnością zrobi dobre wrażenie na naszych gościach.

Komfort korzystania z wykładziny dywanowej wynika też z tego, że doskonale tłumi kroki czy też inne dźwięki, np. upadającego przedmiotu. Doskonała akustyka sprawia, że nie tylko my będziemy zadowoleni z nowej podłogi – jeśli mieszkamy w bloku, to również i sąsiedzi odczują zmianę na plus.

Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Na gładkich panelach czy płytkach łatwo można się poślizgnąć, a to stwarza duże zagrożenie. Szczególnie jeśli w naszym domu znajdują się dzieci, które uwielbiają biegać podczas zabawy. Przyczepność wykładziny dywanowej sprawia, że ryzyko upadku i nabicia sobie guza zmniejszamy do minium.

Wykładzina dywanowa – zastosowanie

Wykładzina dywanowa, ze względu na ogromny wybór na rynku, jest bardzo uniwersalna. Sprawdzi się w większości pomieszczeń, możemy więc wykorzystać ją w sypialni bądź w pokoiku dziecięcym. Nie na darmo chętnie stosuje się ją także w takich miejscach jak hotele, biura, szkoły i przedszkola, centra handlowe czy urzędy. Nie tylko prezentuje się elegancko, ale stwarza także atmosferę przytulności i komfortu. Dobrej jakości wykładzinę dywanową można też zastosować na schodach czy często uczęszczanych korytarzach.