Listwy wykończeniowe na schody – pomysły

Czasami podczas budowy domu nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne są takie detale jak listwy wykończeniowe. Często nie zawracamy sobie specjalnie głowy nad ich wyborem, po prostu kupujemy to, co doradza nam sprzedawca albo całkowicie zdajemy się na wykonawcę. Tymczasem takie drobiazgi mogą odgrywać ogromne znaczenie, nie tylko pod kątem estetyki, ale także bezpieczeństwa. W związku z tym nawet listwy schodowe powinny zostać dobrane z precyzją, ponieważ wiele od nich zależy. Jakie listwy wykończeniowe na schody wybrać? Co jest istotne i po co je w ogóle montować?

Dlaczego są potrzebne listwy wykończeniowe na schody?

Oczywiście schody, zwłaszcza te dobrze zaprojektowane, będą doskonale pełnić swoją funkcję również i bez zamontowanych listw. Na dodatek, jeśli nie są zbyt intensywnie użytkowane, to rzeczywiście możemy sobie odpuścić ten element wykończeniowy.

Jeśli jednak schody są głównym sposobem dotarcia do budynku albo prowadzą na piętro w naszym domu, dobrze jest zadbać o najmniejsze szczegóły. Listwy schodowe doskonale uzupełnią cały projekt. Dzięki nim stopnie będą prezentowały się bardziej estetycznie. Dodatkowo, jeśli na etapie budowy powstały jakieś wady, listwy znakomicie ukryją te mankamenty.

Zachowując wszystkie zasady montażu i przede wszystkim decydując się na produkty wysokiej jakości, schody wyposażone w listwy posłużą nam na dłużej. Ich powierzchnia będzie chroniona przed uszkodzeniami. Dodatkowo listwy wykończeniowe mogą pełnić funkcję antypoślizgową, a nie da się ukryć, że ma to ogromne znaczenie, jeśli chcemy chronić zdrowie swoje i innych domowników.

Listwy schodowe – na co zwracać uwagę?

Zanim wybierzemy się do sklepu w celu zakupienia listw wykończeniowych na schody, powinniśmy wiedzieć, na co zwracać uwagę. Oczywiście jednym z najważniejszych rzeczy jest materiał, z jakiego zostały wykonane, ale o tym potem. Istnieją uniwersalne właściwości, których należy szukać w każdych listwach schodowych.

Przede wszystkim wspomniana już antypoślizgowość. Nawet jeśli przy schodach są zamontowane poręcze, a same stopnie są szerokie i niezbyt wysokie, co ułatwia wchodzenie, nie powinniśmy bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Dlatego koniecznością są specjalne wkładki albo listwy ryflowane, które mają szorstką powierzchnię. Dzięki temu zabezpieczymy się przed upadkiem.

Równie ważny jest sposób montażu. Niektóre listwy wymagają przykręcania, inne posiadają samoprzylepną powierzchnię, co znacząco ułatwia i skraca czas pracy. Dodatkowo poszczególne modele mogą się od siebie różnić kształtem. Te najpopularniejsze są półokrągłe lub owalne, ale znajdziemy też bardziej nieregularne formy. Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie estetycznym nam zależy.

Pamiętajmy też o tym, by dokładnie dopasować wymiary listw do szerokości schodów. Za długie być może będzie dało się przyciąć, jednak zbyt krótkie będą już wymagały wymiany.