Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Kosiarka to sprzęt, którego potrzebuje każdy posiadacz choćby najmniejszego trawnika. Jaką kosiarkę wybrać do swojego ogrodu bądź na działkę – spalinową czy elektryczną?

Co jest ważne przy wyborze kosiarki?

Przy zakupie kosiarki należy wziąć pod uwagę wielkość obszaru przeznaczonego do koszenia, ukształtowanie terenu i jego nachylenie. To najważniejsze parametry, które powinny decydować o tym, jaką kosiarkę zakupimy dla siebie. Jeśli zdecydujemy się na kosiarkę elektryczną, musimy pamiętać o dostępie do prądu.

Różnice pomiędzy kosiarką spalinową a elektryczną

Kosiarka elektryczna ze względu na kabel zasilający ma ograniczony zasięg pracy. Potrzebuje również dostępu do źródła zasilania. Jest to jednak sprzęt bardzo lekki i łatwo nim manewrować. Niemniej jednak należy uważać, aby nie przejechać i tym samym nie uszkodzić kabla.

Kosiarka spalinowa jest cięższa od kosiarki elektrycznej, ponieważ posiada bak na paliwo. Jest jednak bardziej przydatna na dużym terenie o nieregularnym ukształtowaniu. Kosiarką spalinową bez problemu można kosić tereny pochyłe i manewrować wokół drzew i krzewów.

Jednostką napędową kosiarki elektrycznej jest silnik elektryczny, a spalinowej silnik spalinowy.

Jak dbać o kosiarkę?

Niezależnie od rodzaju kosiarki, należy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji i regularnych przeglądach. W obu rodzajach kosiarek najbardziej zużywającą się częścią jest część tnąca, czyli nóż do kosiarki. Ponieważ noże wykonują największą pracę, należy dbać o to, aby zawsze były odpowiednio ostre. Dzięki temu trawnik będzie ładnie wykoszony, a trawa zdrowa.

Stępiony nóż można samodzielnie zaostrzyć. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ściągając nóż, trzeba zwrócić uwagę na kolejność śrubek i nakładek, aby po naostrzeniu umieścić je dokładnie w taki sam sposób. Nóż można ostrzyć tylko z jednej strony. W przeciwnym razie ostrze ulegnie zniszczeniu.

Noża nie należy ostrzyć, gdy jest:

  • pęknięty,
  • wyszczerbiony,
  • zbyt mocno skorodowany,
  • powyginany.

W takiej sytuacji należy kupić nowy nóż do kosiarki. Nie jest to bardzo duży wydatek, a pożytek ogromny. Noże do kosiarki i inne części zamienne można kupić tutaj: https://ogrodexmilicz.pl.