Zastosowanie blachy trapezowej

Zastosowanie blachy trapezowej

Blacha trapezowa to niezwykle trwały i niedrogi materiał, stosowany zarówno w budownictwie przemysłowym jak i mieszkaniowym. Czym jest blacha trapezowa i w jakim celu można ją wykorzystywać?

Co to jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to blacha falista w kształcie trapezu. Wysokość przetłoczeń mieści się w granicach 7 do 55 mm. Wśród blach trapezowych wyróżniamy blachy ocynkowane, alucynkowe i powlekane, które można malować na dowolny kolor. Blacha trapezowa to bardzo solidny materiał budowlany, który ma bardzo szerokie zastosowanie.

Zastosowanie blachy trapezowej

Blacha trapezowa na dobre wpisała się w krajobraz polskich miast i miasteczek. Można ją spotkać w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym. Dach z blachy trapezowej to bardzo solidna konstrukcja. Ogromną zaletą blachy trapezowej jako pokrycia dachowego jest to, że można ją kłaść na niemal płaskie dachy, w przeciwieństwie do blachodachówki, która przeznaczona jest do powierzchni o nachyleniu powyżej 12 stopni. Blachodachówka jest ponad to trochę droższa od blachy trapezowej.

Dach z blachy trapezowej to doskonałe rozwiązanie zarówno dla domów starszych jak i nowo powstałych. Jest bardzo lekki i nie obciąża konstrukcji domu. Dodatkowo montaż blachy trapezowej jest łatwy, szybki i tani. Warto jednak zrobić to fachowo, aby móc cieszyć się solidnym i bezpiecznym dachem.

Blacha trapezowa wykorzystywana jest również do różnego rodzaju zadaszeń i wiat. Spotkać ją można jako zadaszenie wejścia do klatek schodowych, przystanków i wiat rowerowych.

Z blachy trapezowej można postawić garaż, składzik na narzędzia ogrodowe i bardzo wiele innych, nieskomplikowanych konstrukcji. W przemyśle stosowana jest jako pokrycie dachów większych lub mniejszych hal produkcyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych. Blacha trapezowa służy również jako elewacja w budynkach przemysłowych. Można z niej robić bramy i solidne ogrodzenia.

Zalety blachy trapezowej

Ogromna popularność blachy trapezowej wynika z wielu jej zalet. Przede wszystkim blacha trapezowa jest materiałem stosunkowo tanim. Nie oznacza to jednak, że złym jakościowo. Blacha trapezowa jest bardzo odporna na zmiany atmosferyczne, nie koroduje i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.