Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze dachu

Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze dachu

Wybór pokrycia dachowego nie może być kwestią przypadku. To od niego zależy bezpieczeństwo domowników i bryły dom. Jeśli wybierzemy dach złej jakości, w konsekwencji możemy w krótkim czasie wydawać duże sumy pieniędzy na jego konserwację i renowację. Warto więc wiedzieć, jakie pokrycia dachowe cechują się najwyższą jakością, by podjąć najlepszą decyzję. Pomożemy Ci w tym niniejszym artykułem.

Czym się kierować przy wyborze dachu?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na cenę i materiał. To, z czego wykonane jest upatrzone przez nas zadaszenie, jest bardzo ważne. Przede wszystkim dlatego, że przesądza o trwałości i odporności poszycia na wiele negatywnych czynników zewnętrznych. Pamiętajmy więc, że nie zawsze cena i wygląd są najważniejsze. Przykładowo, blachodachówka jest stabilna i odporna na rdzewienie, a przy tym tania. Wybierając ją możemy więc pójść na pewnego typu kompromisy – eleganckie zastępstwo dachówki ceramicznej w oszczędnej, ale stabilnej wersji. Podobnie zresztą jak blacha trapezowa – najtańsze zadaszenie, które jest równie bezpieczne jak dachówki czy gont bitumiczny. Więcej na temat stalowych materiałów na dach, przeczytasz za chwilę.

Blachodachówka – numer 1 wśród pokryć

Najczęściej wybieranym pokryciem dachowym okazuje się być blachodachówka dostępna w modułach lub w arkuszach. Cechuje się ona nie tylko dobrą jakością, ale lekkością, co jest kluczowe, gdy chcemy mocno ściąć koszty położenia dachu. Z uwagi na niewielki ciężar, nie trzeba projektować zbyt skomplikowanej i umocnionej więźby dachowej, co z kolei sprawia, że inwestycja jest tańsza. Materiał na dach jakim jest blachodachówka, produkuje się z wysokiej jakości stali. Dodatkowo, nanosi się powłoki ochronne – ocynk lub alucynk – mające właściwości antykorozyjne. Chronią one moduły blachy przed rdzą, kwaśnym deszczem lub uszkodzeniami. Dzięki temu, za niewielką cenę otrzymuje solidne zadaszenie, mogące przetrwać lata.

Z kolei blacha trapezowa, to bardzo dobry zamiennik blachodachówki. Jest tańszy i równie wysoki standardem wykonania i trwałością. Jeśli więc zależy nam na oszczędności, ale nie kosztem jakości, poszycie z blachy będzie strzałem w dziesiątkę.